Sosyal Haklar Derneği: Çocuklarımızdan elinizi çekin

Ümraniye’deki bir kursta 20 öğrencinin cinsel istismara maruz bırakılmasını protesto eden SHD İstanbul Temsilciliği, ‘Çocuk istismarları politik ve sistematiktir. Artık yeter’ dedi.

Sosyal Haklar Derneği: Çocuklarımızdan elinizi çekin

Sosyal Haklar Derneği (SHD) İstanbul Temsilciliği, geçtiğimiz günlerde Ümraniye’deki Fıkıh Araştırmaları Derneği’nde (FIKIH DER) 20 öğrencinin cinsel istismara maruz bırakılmasını Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. “Aladağ, Ensar ve Fıkıh Der… Artık yeter. Çocuklardan elinizi çekin” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan SHD üyesi Deniz Özlem, Ensar Vakfı’nda 45 çocuğa yönelik cinsel istismarı hatırlattı. Ümraniye’de Fıkıh-Der’e bağlı bulunan kursta dernek yöneticisi ve eğitmen olan üç kişinin en az 20 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğunu belirten Özlem, istismara maruz kalan öğrencilerin basına yansıyan ifadelerinde anlatılanların korkunç olduğunu belirterek, “Cinsel istismar, şiddet ve işkence öğrencilerin anlatımlarından, şüphelilerin eylemlerini dini otoritelerini kullanarak, dini korku ve kaygıları tetikleyerek gerçekleştirdikleri açıkça anlaşılıyor” dedi.

‘Çocukların hayalleri çalınıyor’

Son dönemde artan çocuk istismarlarının münferit olaylar olmadığının altını çizen Özlem, “Bu istismarlar; sistematik ve politiktir. Çocukların, gençlerin geleceklerini karartan ve hatta yaşam haklarını ellerinden alanlar; bu cesareti siyasal iktidarın kindar ve dindar nesil yetiştirme hayallerinden almaktadır. Yaşananlar bir sosyal cinayettir. Bu cinayette çocukların ve gençlerin akılları, ruhları, bedenleri ve gelecekleri katledilmektedir. Bu cinayetlerin faili ve sorumlusu da bütün bu olup bitenlere sessiz kalanlar, görmezden gelenler, bu yapıları denetlemeyenler ve kapatmayanlardır” diye kaydetti. Yaşadıkları bu karanlığa ve örgütlü kötülüğe karşı aydınlık bir Türkiye için adalet arayışlarını yükseltecekleri ifade eden Özlem, “Her yurttaşın Anayasal hakkı olan kamusal, eşit, bilimsel, laik, ücretsiz, nitelikli ve anadilinde eğitim hakkı mücadelesini yükselteceğiz. Çocukların ve gençlerin haklarına sahip çıkacağız! Bütün yurttaşlarımızı bizimle birlikte Türkiye’nin aydınlık geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

(Yeni Yaşam)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler