Son Sovyet mareşali yaşamını yitirdi

Sovyetler Birliği komutanlarından Mareşal Dmitriy Yazov’un dün Moskova’da hayatını kaybettiği açıklandı.

Son Sovyet mareşali yaşamını yitirdi

 

Rusya Savunma Bakanlığı, Sovyetler Birliği komutanlarından Mareşal Dmitriy Yazov’un dün başkent Moskova’da hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakanlık, Sovyetler Birliği komutanlarından Mareşal Dmitriy Yazov için, "Sovyetler Birliği Mareşali Dmitriy Timofeyeviç Yazov, ağır ve uzun süreli hastalığın ardından 25 Şubat’ta, 95 yaşında aramızdan ayrıldı" açıklamasında bulundu.

Sovyetler Birliği Mareşali unvanı verilen son komutan olan Yazov, 'Büyük Sosyalist Anavatan Savaşı’nda'  başarılarından dolayı Kızıl Yıldız Nişanı ile ödüllendirilmişti.

Yazov’un cenazesi Moskova'da bulunan Mıtişi Askeri Anıt Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

 

Leningrad’dan Afganistan’a

Dmitriy Timofeyeviç Yazov, 8 Kasım 1924’te Rusya’nın Omsk bölgesinde, Yazovo Köyü'nde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1942’de askeri bir okulda eğitimini tamamladıktan sonra orduya katıldı. 1942-1945 döneminde Hitler faşizmine karşı Volhov ve Leningrad cephelerinde müfreze komutanı olarak görev yaptı.

1970’lerde Savuna Bakanlığı’nın personel idaresinin başına geçen Yazov, ardından Rusya’nın Uzakdoğu Bölgesi Kolordu Komutan Yardımcısı oldu.

Yazov 1980-1984 döneminde Orta Asya Kolordu Komutanı, 1984-1987’de ise Uzakdoğu Askeri Bölge Komutanı olarak görev yaptı.

1987’nin ilk 5 ayında SSCB Savunma Bakanı Yardımcısı, mayıstan itibarense SSCB Savunma Bakanı oldu.

1987-1991 döneminde SSCB Savunma Bakanı olarak görevine devam eden Yazov’un yönetiminde Rus Silahlı Kuvvetleri’nin savaş yeteneklerinin arttırılması, ayrıca Sovyet askeri birliklerinin Afganistan’dan organize bir şekilde çekilmesini sağladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler