Son 24 saatte 63 kişi öldü, koronavirüste Türkiye’nin toplam kaybı 277’ye yükseldi

Başta inşaat şantiyeleri olmak üzere özel sektörde emekçiler çalıştırılmaya devam ediyor. Zorunlu ve acil olmayan üretimin durdurulması, emekçilerin ücretli izne gönderilmesi taleplerini yok sayan iktidar, halen ‘Evde Kal’ çağrısı yapıyor. Hükümet öncelikle evde kalmanın koşullarını yaratmalıdır.

Son 24 saatte 63 kişi öldü, koronavirüste Türkiye’nin toplam kaybı 277’ye yükseldi

 

SiyasiHaber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili Bilim Kurulu toplantısın ardından açıklama yaptı.

Türkiye genelinde başta inşaat şantiyeleri olmak üzere zorunlu ve acil olmayan işlerde çalışma hayatı devam ettirilirken iktidar cephesi halen ‘Evde Kal’ çağrısı yapmaya devam ediyor. Çalışanlar ve emek örgütleri ise ısrarla zorunlu ce acil olmayanlar dışında üretimin durdurulmasını, emekçilerin ücretli izne çıkarılmasını, işten atmanın yasaklanmasını kısacası evde kalmanın koşullarının yaratılmasını talep ediyor.

Bu taleplere kulaklarını tıkamış olan Sağlık Bakanı halkla alay edercesine “Temastan kaçınılması, sosyal mesafe ve izolasyon gibi tedbirleri yineliyor. Bilim Kurulu toplantısı sonrası  konuşan Bakan  Fahrettin Koca, “Dayanışma izolasyonla gerçekleşiyor. Dünya koronavirüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Biz de hastalığın ülkemize girmesini bu yolla öteledik. Asıl silahımızın izolasyon olduğunu söyledik” dedi.

“Sizleri bu savaşın kahramanları olmaya davet ediyorum” diyen Koca, “Eğer bunu başaramazsak kayıplarımız artacak. Şehirlerde hareketlilik ne kadar azalırsa o kadar çabuk kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı ve iktidar bir an önce emek örgütlerinin sesine kulak vermeli. Salgına karşı izalasyon ancak böyle sağlanabilir. Aksi takdirde vaka sayıları ve ölüm sayısı hızla artmaya devam edecek ve bunum sorumlusu iktidar olacaktır.

Korona virüsü salgınıyla ilgili gelişmeleri de paylaşan Koca, bugün 14 bin 396 test yapıldığını, 2 bin 148 yeni vaka tespit edildiğini ve 63 kişinin öldüğünü söyledi. Bugün hayatını kaybedenlerle birlikte Türkiye’nin koronavirüsteki toplam can kaybı 277’ye yükseldi.

 

XUA7T8

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler