Sömürü ve tahakküm vahşeti

SEÇTİKLERİMİZ - Şaban İBA Yeni Yaşam için yazdı: Daha fazla sömürü, daha fazla tahakküm ve daha fazla kâr üzerine kurulu olan kapitalist sisteme karşı başta işçi sınıfı olmak üzere tüm emekçilerin ve ezilenlerin sınıf dayanışmasını ve sisteme karşı mücadelesini yükseltmesi önem kazanıyor.

Sömürü ve tahakküm vahşeti

 

AKP-MHP iktidarı, sınır tanımayan zamlar ve ağır vergiler ile halkın yaşam koşullarını her geçen gün daha da kötüleştiriyor. Toplumsal yaşam, kır ve kent yoksulları, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, dar gelirliler için yaşanmaz hale geliyor. Her aşamada yeni istikrar tedbirleri bahanesiyle emperyalizmin ve onunla işbirliği halindeki tekelci sermayenin çıkarlarını koruyarak kapitalizmin yağma ve sömürü düzenini pekiştiriyor. Toplumu Türk ve Kürt, Alevi ve Sünni, laik ve antilaik, makul ve makul olmayan yurttaş vb biçimlerde ayrıştırarak düşman kamplar yaratıyor.

2011 Van depreminde gördüğümüz, “Ağlama sırası onlarda”, “Şehitlerin kanı yerde kalmadı” vb söylemleri, şimdi de Elazığ depreminde “Elazığ Kürt mü?” sorularıyla yineleniyor. AFAD, HDP’nin insani yardımlarını kabul etmiyor ve HDP yöneticilerinin bölgedeki çalışmalarını engelliyor. Oysa iktidarın Elazığ’da ihmal cinayeti, Van’ın Bahçesaray ilçesinde iş cinayeti işleniyor. Her kış yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan Bahçesaray’a “yaptık, yapıyoruz” denilen kar tünelinin yapılmadığı ve üstelik çığa karşı hiçbir tedbir alınmaması nedeniyle 41 yurttaş ölüyor. Ama AKP bir vicdan muhasebesi ve duygudaşlık yapmaktan bile kaçınıyor.

Kapitalist sistemde ülke kaynaklarının eşit paylaşımı olmaz, gelir dağılımı ve vergi adaletsizdir. Hangi ad ve biçimde olursa olsun halktan toplanan vergiler, ekonomik bakımdan güçlü oldukları için politikaya da egemen olan kapitalistler ve onların çıkarlarını koruyan devlet içindir. Halktan zorla toplanan vergiler, esas olarak emperyalist çağda askeri ve sivil bürokratik bir aygıt haline gelen devletin masrafları için kullanılmaktadır. Bu bağlamda dünyanın en pahalı örgütünün devlet olduğunu ve bir an için devletin olmadığı koşullarda bu harcamalara gerek olmadığını düşündüğümüzde, halklar için yaşamın ne kadar rahat olabileceğini hayal etmemiz gerekir…

Şaban İBA'nın Yeni Yaşam'daki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler