Somalı madencilerin eylemi 3'üncü gününde

Somalı madencilerin Ankara’ya yapmak istedikleri yürüyüşün mahkeme kararına rağmen engellenmesi üzerine başlattıkları oturma eylemi 3’üncü gününde sürüyor.

Somalı madencilerin eylemi 3'üncü gününde

Manisa'nın Soma ilçesinde 5 yıl önce işten atılan ve tazminatları ödenmeyen maden işçilerinin Ankara’ya başlattığı yürüyüşün jandarma tarafından engellenmesi üzerine başlatılan oturma eylemi 3'üncü gününde devam ediyor. Manisa Valiliği tarafından Şehzadeler ilçesi Kırkağaç mevkiinde yürüyüşleri engellenen işçiler, geceyi kurdukları çadırda geçirdi. Eylemlerinin 3’üncü gününde süren engelleme nedeniyle jandarmaya tepki gösteren işçiler, “Önümüze dizilen jandarmalar, kolluk güçlerine sesleniyoruz; bu yol açılacak, hakkımız olanı almaya Ankara’ya gidiyoruz” dedi. 
  
Engellenen maden işçilerine destek ve dayanışma ziyaretlerine sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasi parti temsilcilerinin destek ve dayanışma ziyaretleri de sürüyor. İşçileri ziyaret eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Enerji Bakanlığı ile görüştüklerini belirterek, bakanlık tarafından yapılan açıklamaların doğru olmadığını söyledi. 
 
Maden işçilerinin davaları kazandığını ve Yargıtay tarafından onanmasına rağmen haklarını alamadıklarını ifade eden Bakıroğlu, buna karşı başlattıkları yürüyüşün Manisa 1. İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen Valilik ve Kırkağaç Kaymakamlığı tarafından engellenmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. 
 
'Bunları yaşamak için mi Erdoğan'a oy verdik?'
 
Oturma eyleminde olan maden işçisinin eşi Gülsüm Kale, Soma Holding’in sahibi Can Gürkan’ın devlet tarafından korunduğunu ileri sürerek, “Bu adamı neden savunuyorlar bilmiyorum. Niye bu milletin parasını ödettirmiyor bu devlet? Neden onu koruyor? Oyumuzu Tayyip Erdoğan’a verdik. Bu ne rezillik şimdi. Bunları yaşamak için mi verdik oyumuzu?” diye sordu.
 
Madencilerin oturma eylemi devam ediyor. 

(Mezopotamya Ajansı)

Son Haberler

Popüler Haberler