Somalı aileler ‘adalet için’ Ankara’ya yürüyor

Soma davasında verilen cezalara ve iyi hal indirimlerine tepki gösteren madenci yakınları Soma Madenci Anıtı önünden Ankara’ya yürüyüşe başladı.

Somalı aileler ‘adalet için’ Ankara’ya yürüyor

Manisa, Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği iş cinayeti davasında çıkan kararı protesto eden madenci yakınları Soma’dan Ankara’ya adalet yürüyüşüne başladı.

Evrensel’in haberine göre, ailelerden Gülsüm ve İsmail Çolak, Fatma Malkoç, Nurcan ve Ahmet Akdağ Soma Madenci Anıtı önünden Çanakkale’ye hareket etti.

Aileler açıklamalarında, “Başka anneler ağlamasın, başka çocuklar ölmesin diye yola çıkacağız. Yanımıza bir parça kömür biraz da toprak aldık” dedi.

Yol boyunca adalet buluşmaları

Saat 19.00’da Çanakkale’de adalet buluşması gerçekleştireceklerini söyleyen aileler, yol boyunca bu buluşmalara devam edeceklerini söyledi. Ailelerin programı şöyle:

* 13 Temmuz, saat 13.00’te Soma davasının tutuklu avukatı Selçuk Kozağaçlı ziyaret edilecek. 20.00’de Beşiktaş, Abbasağa Parkı’nda Adalet Forumu yapılacak.

* 14 Temmuz sabahı Tuzla’da, akşam saatlerinde Kocaeli’de işçilerle buluşulacak.

* 15 Temmuz 13.00’te Zonguldak’ta madencilerle buluşulacak.

* 16 Temmuz’da Ankara’da Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) gidilecek.

Ne olmuştu?

13 Mart 2014’te 301 madencinin hayatını kaybettiği iş cinayetinin 13 Nisan 2015’te başlayan davası dün (11 Temmuz) sonuçlandı.

Salih Pehlivanoğlu başkanlığındaki Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a "taksirle insan öldürmekten" 15 yıl hapis cezası ve madencilik işinden 3 yıl süreyle men verdi. Tutukluluğunun devamına hükmedildi.

Tutuklu sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru ile Maden Mühendisi ve İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı'ya "taksirle öldürme ve yaralama" suçundan 15 yıl hapis cezası verilmesine, cezanın teşdiden (ağırlaştırılarak) 22 yıl 6 aya yükseltilmesine karar verdi.

Tutuklu sanıklardan İşletme Müdürü Akın Çelik ile Maden Mühendisi Ertan Ersoy 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, cezanın teşdiden 22 yıl 6 aya yükseltilmesine, altıda bir oranında yapılan indirimle 18 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Mahkeme tutuklu beş sanığın da tutukluluklarının devamına hükmetti.

Tutuksuz sanıklardan dokuz kişi için de hapis cezası kararı veren heyet, şirket sahibi Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 kişi hakkında ise beraat kararı verdi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler