Soma'da katliam 2. yılında: Katledilen işçiler için adalet aranıyor

Soma'da maden ocağında yapılan işçi katliamında 301 işçi yaşamını kaybetmişti. Bugün katliamın 2. yıldönümü. Sorumlular hala ceza almış değil, dava sürüyor. İllerde Soma Katliamı'nı anmak için eylem çağrıları yapılıyor.

Soma'da katliam 2. yılında: Katledilen işçiler için adalet aranıyor

Manisa'nın Soma ilçesinde Eynez Maden Ocağı'nda 13 Mayıs 2014'te meydana gelen iş cinayetinde, resmi rakamlara göre, 301 işçi katledildi.

Raporlara göre, 2000'li yıllarda ivme kazanan özelleştirme ve piyasalaştırma süreçleri katliamın zeminini oluşturdu. İşsizlik ve yoksulluk, işçileri ölümcül düzeyde güvencesiz çalışma koşulların razı hale getirdi. Sendikasızlaştırma ya da işbirlikçi sendikacılık, açığa çıkan sorunların üstünün örtülmesine yol açtı.

Madendeki üretim zorlaması, kar hırsı ve rekabete eklenen, "TKİ, şirket ve dayıbaşılık"tan oluşan bir üçlü çalışma biçimi, iş cinayetinin temel nedenini oluşturdu.

Katliamın ardından Erdoğan'ın meşhur "İşin fıtratında var" açıklaması ile soruşturma sürecinin de kaderi belirlendi. Bugüne kadar tek bir hükümet yetkilisi istifa etmezken, tek bir yetkili sanık sandalyesine de oturtulmadı.

İl il eylem çağrıları

Soma

DİSK-KESK-TMMOB-TTB başkanlarının katılımıyla 12.30’da Madenci Anıtı’nda yapılacak basın açıklamasının ardından 14.30’da TKİ önünden Madenci Anıtı’na yürüyüş, 18.00’da da Halkevleri Madenci Evi’nden Madenci Anıtı’na karanfil bırakılacak.

İstanbul

DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin çağrısıyla saat 19.00’da Galatasaray Meydanı’nda buluşulacak.

Ankara

Halkevleri ve Türk Sosyal Bilimler Derneği’nin çağrısıyla Mimarlar Odası’nda saat 17.00’da “Katliamın ikinci yılında soma” tartışılacak. Ayrıca 18.00’da Yüksel Caddesi’nden Madenci Anıtı’na yürünerek burada bir basın açıklaması yapılacak.

Mersin

Forum AVM Havuzbaşı önünde saat 18.00’da basın açıklaması yapılacak.

Adana

DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği’nde 12.30’da basın açıklaması düzenlenecek.

Antalya

Cumhuriyet Meydanı’nda saat 18.30’da basın açıklaması düzenlenecek.(etha,sendika)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler