Soma’da katledene teşvik, protesto edene ceza

Soma’da katledene teşvik, protesto edene ceza

izmimSoma’da yaşanan maden faciasını ve Canan Kulaksız Alternatif Şenliklerine yönelik engellemeleri protesto etmek amacıyla EÜ Yabancı Diller Binası’nı işgal eden 38 öğrenci hakkında toplam 624 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ege Üniversitesi (EÜ) öğrencilerinin Soma’da yaşanan maden faciasını ve üniversite içerisinde alterbatif şenlik düzenlemek isteyen öğrencilerin gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla 22 Mayıs’ta Yabancı Diller Binası’nı işgal eden 38 öğrenci hakkında dava açıldı. Hazırlanan iddianameyle haklarında dava açılan öğrencilerin tümü hakkında eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, kamu malına zarar verme, kamu görevlisine direnme ve örgüt propagandası suçlamalarıyla 16 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Davanın ilk duruşması 14 Ekim’de İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Helikopter destekli operasyon yapılmıştı

EÜ öğrencileri 22 Mayıs 2014′te EÜ Rektörlüğü tarafından Soma’da yaşanan maden faciasına yönelik bir açıklama yapılması, okulda alternatif öğrenci şenlikleri düzenlemek istedikleri için gözaltına alınan öğrencilerden özür dilenmesi ve işgal eylemine katılan öğrenciler hakkında soruşturma açılmaması talepleriyle Yabancı Diller Binası’nı işgal etmişti. İşgal eylemine katılan öğrenciler, 23 Mayıs 03.00 saatlerinde özel harekat polislerinin de katıldığı helikopter destekli operasyonla gözaltına alınmıştı. Yaklaşık 2 saat süren polis müdahalesinin ardından birçok öğrenci hafif bir şekilde yaralanırken, gözaltına alınan öğrencilerin tamamı serbest bırakılmıştı. Operasyonda tarihi geçmiş gaz bombaları ve plastik mermiler kullanılırken, operasyonun ardından işgal edilenin binanın çatısında kan izleri görülmüştü.

 

Kaynak:İzmir (Çaylak Haber) – EÜ

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler