‘Soma risk atında üretim durdurulmalı işçiler ücretli izne çıkartılmalı’

Soma’daki maden ocaklarında işçilerde koronavirüs vakaları tespit edildiğini belirten CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soma’da koronavirüs riskinin büyük olduğunu, madenlerde üretimin biran önce durdurularak işçilerin ücretli izne çıkartılması gerektiğini söyledi.

‘Soma risk atında üretim durdurulmalı işçiler ücretli izne çıkartılmalı’

 

Türki’ye tarihinin en büyük iş cinayetlerinden birinin yaşandığı Soma’da koronavirüs salgınına yönelik tedbirler alınmadan işçiler madenlerde çalışmaya devam ettiriliyor. Akciğer ve solunum hastalıklarının işçiler arasında yaygın olduğu Soma’da maden ocaklarında sosyal mesafe kuralları hiçe sayılarak, havalandırmanın yetersiz olduğu ocaklarda işçiler çalıştırılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 3 kişinin iş cinayetinde hayatını kaybettiği İmbat Madencilik’e ait ocakta da hiçbir şey yaşanmamış gibi üretim devam ediyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soma’nın madenler nedeniyle akciğer hastalıkları bakımından üst düzeyde risk taşıyan bir ilçe olduğunu belirterek, "En büyük iş cinayetinin yaşandığı Soma’da, işçiler büyük bir üretim baskısıyla karşı karşıya. İşçiler virüse karşı en önemli tedbirlerden olan sosyal mesafenin hiçe sayıldığı koşullarda sıkış tepiş, burun buruna çalıştırılıyorlar" ifadelerini kullandı.

T24’ün haberine göre, Soma’da yeterli önlemlerin alınmadığını, bunun büyük riskler taşıdığını belirten Özel, üretim amaçlı çalışmanın durdurulması gerektiğini ve işçilerin ücretli izne çıkarılması gerektiğini vurguladı.

 

‘İşçiler arasında koronavirüs taşıdığı tespit edilenler var’

"İşçi sağlığı ve bir ilçenin içinde bulunduğu koşulları dikkate alarak, bu duruma bir an önce el atılması gerekiyor. İşçilerin çalışma koşullarına yönelik tarafımıza iletilen fotoğraflar vahim sonuçlarla karşı karşıya kalınmadan bir an önce önlem alınması gerektiğini göstermektedir” diyen Özgür Özel, 10 Nisan günü 3 işçinin yaşamını yitirdiği maden kazasının meydana geldiği İmbat şirketinde üretimin hiçbir şey olmamışçasına devam ettiğini hatta işçilerin fazla üretime zorlandığını aktardı.

Özel, ilçedeki madenlerde çalışan işçiler arasında koronavirüs taşıdığı tespit edilenler olduğuna dikkat çekerek, “ Hiçbir önlem alınmadan çalışmalarına devam eden madenciler, sadece kendileri ve aileleri için değil Soma başta olmak üzere ikamet ettikleri civar ilçeler açısından da büyük bir risk teşkil ediyor. Telafisi olmayan sonuçlar doğurmadan gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyoruz” dedi.

 

Türkiye koronavirüsle mücadele ‘sınıf bağışıklığı’  yöntemi uyguluyor

TKİ bünyesindeki kömür madenlerinde ve özel işletmelerde üretim amaçlı çalışmanın durdurularak, tamir, bakım, su hatları ve gaz kontrolü gibi ocakları ayakta tutacak kadar madenciyle çalışma yöntemine geçilmesi gerektiğini anlatan Özel, “Türkiye koronavirüsle mücadele ederken adeta bir sınıf bağışıklığı yöntemi uygulamaktadır. Geçimini sağlayabilmek için zor şartlarda çalışmak zorunda olan, evde kalırsa aç kalacak kesimlerin virüs ile açlık arasında bir tercihe zorlanmaları kabul edilemez. Tüm vatandaşlarımızın sağlığı her şeyden daha önemlidir. Zorunlu olmayan üretimin durdurulması ve çalışmaya devam edilen sektörler ve vatandaşlarımız için sağlıklı koşulların yaratılması yürütme organının birincil görevidir" dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler