Soma katliamı davası bugün engellerle başladı

Soma katliamı davası bugün engellerle başladı

Soma’da resmi rakamlara göre 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma faciasına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Sekizi tutuklu 45 sanığın yargılandığı dava öncesi Akhisar adliyesi bin kadar polis ve iki TOMA’yla abluka altına alınırken, tutuklu sanıklar ‘güvenlik’ gerekçesiyle mahkemeye getirilmiyor. Davayı birçok sivil toplum örgütü, çok sayıda milletvekili ve gazetecinin yanı sıra, madenci yakınları ve Somalılar da takip ediyor.

Adliyeye gelen bazı madenci yakınları listede isimleri olmadıkları için duruşmaya alınmıyor. Bu nedenle adliyede tartışma yaşanıyor. Hayatını kaybeden bir madencinin kızı, “Babamı savunmayacağumda kimi savunacağım. Okulumu bıraktım geldim beni mahkemeye almıyorsunuz” diye isyan etti.

Hayatını kaybeden işçi Uğur Çolak’ın babası, “Soma yaşanan bu katliamın hesabını sormak tüm Türkiye’nin boynunun borcudur” dedi. Baba Çolak basına konuşurken başında oğlunun madende kullandığı kask vardı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Özgür Özel, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal duruşma salonu önünde basın açıklaması yaparak ailelerle görüştü. Duruşma salonu önünde barikat kuran polisler aileleri salona almıyor. Milletvekili Mahmut Tanal, ailelerin kimlik kontrolünden geçirilerek birinci derece akrabaların duruşma salonuna alınacağını duyurdu.

18634_630x350Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’da  Duruşmayı takip ediyor. Madenci yakınlarıyla yakından ilgilenen Demirtaş, ailelerle konuştu.

CNN Türk muhabiri Hatice Demircan, basının duruşmaya alınmadığını duyurdu. Mahkeme heyeti yerel, ulusal ve uluslararası basından sadece birer kişinin duruşmayı takip edebileceğini belirtti.

Saat 9’da başlaması planlanan duruşma bir saat gecikmeye kimlik tespitlerinin yapılmasıyla başladı.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler