Soma Davasının 20. duruşması başladı: '301 herkesin mücadelesidir'

Soma davasının 20. duruşması 83 gün sonra Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Beşi tutuklu 51 sanığın yargılandığı dava 32 aydır devam ediyor.

Soma Davasının 20. duruşması başladı: '301 herkesin mücadelesidir'

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin hayatını kaybettiği iş cinayeti davasının 20. duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

17 Ekim 2017'de görülen son duruşmada Salih Pehlivan başkanlığındaki mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Mehmet Ali Günay Çelik'in tahliyesine adli konrol şartıyla karar vermişti.

Dava öncesi Sosyal Haklar Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Soma Şehit Madenci Aileleri tren istasyonu önünde bir araya gelerek mahkemenin bulunduğu Şehit Murat Öztürk Caddesi'ne kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüşe katılanlar arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Tur yıldız Biçer de vardı.

Yol boyunca hayatını kaybeden madencilerin isimlerinin yazılı olduğu pankart taşındı. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında Sosyal Haklar Derneği Ege Bölge Temsilcisi Kamil Kartal, şöyle konuştu:

“Çok yoğun bir baskı, şiddet ve yıldırma süreci ile karşı karşıyayız. Tüm bu baskılara rağmen yaklaşık 44 aydır bu mücadeleyi yılmadan, bıkmadan, usanmadan ve adalet yerini bulana kadar, sonuna kadar devam ettirme azmi ile mücadelemizi sürdürüyoruz."

'301 herkesin mücadelesidir’

Kısa bir açıklama yapan müşteki avukatı Can Atalay, Soma davasının başladığından bu yana takip ettiklerini belirterek, "Soğuk, sıcakta buradaydık. Adalet istiyoruz. Adalet talep ediyoruz. Her türlü hırsızlığa karşı buradayız. Türkiye'de 301 herkesin mücadelesidir. Türkiye'nin her türlü hukuksuzluğa karşı buradayız. Türkiye eğer bu davaya sahip çıkacaksa, bu acı bizimde acımız diyorsa buradayız" dedi. 

Açıklamanın ardından aileler ve katılımcılar duruşma salonuna geçti. 

Ne olmuştu?

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 13 Mayıs 2014'teki iş cinayetinde 301 madenci hayatını kaybetti.

Başlatılan adli süreçte, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı.

İddianame

İş cinayetinin yıldönümüne 2 ay kala 2 Mart 2015'te iddianame Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, beşi tutuklu 8 kişi için, "Olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20-25 yıl, "Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan 162 kez 2-6 yıl hapis cezası istendi.

Tutuksuz yargılanan 43 sanık için de, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2-15 yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. Ancak bu kişilerden, 25'inin cezalarının, kusur durumundan dolayı 3'te 1 oranında artırılması talep edildi.

Sekiz tutukludan üçü serbest bırakıldı

25 Aralık 2015'teki duruşmada tutuklu sanıklardan maden mühendisleri Hilmi Kazık ve Yasin Kurnaz, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Mahkeme heyeti değiştirildi

Nisan 2017'deki 18. blok duruşmasında davada karar aşmasına gelinse de Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) yaz kararnamesiyle Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Aytaç Ballı ve davanın kıdemli heyet üyesi Esra Dokur’un görev yerlerini değiştirdi.

Davanın eski savcısı Şükrü Akyol ise üç duruşma boyunca mütalaa vermemişti. 18. blok duruşmasında davayı alan savcı ise yeni görevlendirilmiş olması nedeniyle esas hakkında mütalaasını sunmak üzere ek süre talep etti.

Aytaç Ballı yerine, Afşin Elbistan B Termik Santralinin Çöllolar kömür sahasında yaşanan ve 11 işçinin yaşamını yitirdiği, dokuz işçinin cenazelerinin ise halen toprak altında olduğu iş kazası davasında, sanıklara para cezası veren heyetin başkanı olan Elbistan Ağır Ceza Hakimi Salih Pehlivan başkanlığında yeni heyet atandı.

Heyet, 17 Ekim’de 2017'de görülen 19. blok duruşmasında tutuklu bulunan altı sanıktan emniyet teknikeri ve vardiya amiri olarak görev yapan Mehmet Ali Günay Çelik hakkında, tutuklu kaldığı sürenin cezasını karşıladığı gerekçesiyle ve adli kontrol şartıyla tahliye kararı verdi.

Atanan yeni savcı ise davanın sanıkları ve avukatlarının talepleriyle Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda Soma katliamıyla ilgili başlatılan soruşturmanın “gizli” dosyanın beklenmesini isteyerek esas hakkında mütalaasını sunmadı.

Davanın sanıkları

Cezalandırılmaları istenen sanıklardan tutuklu olan 5 kişi: Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik ve maden mühendisi Ertan Ersoy.

Tutuksuz yargılanan 46 sanık ise maden mühendisleri Alp Gürkan, Hayri Kebapçılar, Mustafa Yiğit, Murat Bodur, Haluk Sevinç, Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Yalçın Erdoğan, Harun Güneş, Fuat Ünal Aydın, emniyet teknikerleri Ergün Yılmaz, Coşkun Derici, Necati Karadeniz ve Harun Yılmaz, Erdem Cambaz, Serkan Kocaman, Soner Günay, Ümit Şahin, Nazmicem Nesemioğulları, Hüseyin Alkan, Adem Ormanoğlu, Burhan Karabaş, Sertaç Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Efkan Kurt, Mehmet Bayri, Sertan Günay, Batuhan Ünlüyol, Ozan Sezer, Erdoğan Cinoğlu, Halil Sarı, Serhat Dinç, Saltuk Alp Demir, Uğur Karabulut, Serdar Günay, Mehmet Uçgun, Ömer Değirmenci, Fahri Pançar, Olcay Erşin, Mehmet Avcı, Halil Burhan, Hüseyin Ergin, Hilmi Karakoç, Mehmet Erez, Caner Uysal ve Mehmet Ali Günay Çelik'ten oluşuyor.

Etiketler: Soma davası, Soma

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler