Soçi'den sonuç bildirgesi: Suriye halkı geleceğine seçimle karar vermeli

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin ardından bir bildirge yayınlandı. Bildirgede, Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı vurgusu yapıldı.

Soçi'den sonuç bildirgesi: Suriye halkı geleceğine seçimle karar vermeli

Suriye'nin geleceğinin tartışıldığı Suriye Ulusal Diyalog Kongresi sona erdi. Rusya'nın Soçi kentinde yapılan kongrenin ardından bir sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğine vurgu yapılarak, "Suriye halkı kendi geleceğine seçimle karar vermeli" denildi.

Bildirgede, "Suriye ordusunun ülkenin sınırlarını korumak, yabancı güçlerle ve terörizmle mücadele için göreve devam etmesi gerekir. Suriye’nin güvenlik güçleri kanunlarla uyumlu şekilde çalışmalı. Din ya da etnik kimlik fark etmeden bütün Suriyeliler eşittir. Suriye halkı kendi geleceğine seçimle karar vermeli" ifadeleri yer aldı.

Temel prensiplerde anlaşıldı

Kongre katılımcılarının yaklaşık yedi yıldır süren savaşın ardından Suriye'nin kurtuluşu için temel prensiplerde anlaştığı belirtilen bildirgede, ülkenin seçimler yoluyla demokratik bir yola girmesi gerektiğine vurgu yapıldı, hangi ırk ve etnisiteden olursa olsun bütün Suriyelilerin eşit haklara sahip olduğuna işaret edildi.

Ayrıca, Suriye anayasasında yapılacakları değişiklikleri tartışmak üzere 150 kişilik bir komite kurulmasına karar verildi.

(Artıgerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler