‘Skandallar kralı’ Wushu Federasyonu Başkanvekili Akyüz hakkında soru önergesi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde Türkiye Wushu Federasyonu Başkanvekili “skandallar kralı” Abdurrahman Akyüz hakkında bir soruşturma olup olmadığı soruluyor.

‘Skandallar kralı’ Wushu Federasyonu Başkanvekili Akyüz hakkında soru önergesi

SiyasiHaber

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun cevaplaması istemiyle Türkiye Wushu Federasyonu hakkında yazılı soru önergesi verdi.

 

Yazı önergesinde kamuoyuna yansıyan skandallar sıralandıktan sonra Federasyon Başkanvekili Abdurrahman Akyüz ile ilgili bir işlem yapılıp yapılmadığı soruluyor.

Soru önergesi şöyle:

“Basında çıkan haberlere göre Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz kurallara aykırı olarak bir turnuvaya hem hakem hem de sporcu olarak katılmış; annesinin de yer aldığı hakemlerin puanlarıyla şampiyon ilan edilmiştir. Kurallara göre bir sporcu hakemlik görevi yaptıktan sonra bir yıl içinde herhangi bir turnuvaya katılamıyor, katıldığı takdirde ceza alıyor. Buna rağmen hiçbir ceza almayan ve şampiyon ilan edilen Elif Akyüz ile ilgili bir soruşturma açılmamıştır. Bu durum TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz ile ilgili ilk skandal değildir. Daha önce sporcu Sadık Pehlivan Alevi olduğu için dışlanıp ve kadro dışı bırakıldığını ifade etmiş, Wushu milli takım sporcusu Mustafa Seçkin Çelik ise haksızlığa uğradığı iddiasıyla Abdurrahman Akyüz’e dava açtığı için “hain” damgasını yediğini söylemiştir. Bu tartışmalar devam ederken, TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün eşi ve milli takım antrenörü Fatma Akyüz’ün 21-23 Şubat yapılan Türkiye Tai Chi Şampiyonası’na veteran kadın kategorisinde yarışan tek sporcu olarak şampiyon ilan edildiğini basından öğrendik. Antrenör Akyüz talimatlara aykırı olmasına rağmen aynı turnuvada hakemlik de yapmış. Bir aile şirketi haline dönüşen TWF ile ilgili her gün yeni skandal haberler basına yansımaktadır.

1) Sözü edilen iddialar ile ilgili Abdurrahman Akyüz hakkında bir soruşturma var mıdır? Kendisi ve ailesi hakkında ailesi birçok iddia bulunan Akyüz’ün hala başkan vekili olarak görevine devam etmesi etik açıdan doğru mudur?

2) Bir başkan vekilinin kızının hem hakem hem de sporcu olarak turnuvada yer almasını nasıl açıklıyorsunuz? Bu konuda bir soruşturma başlatacak mısınız?

3) Abdurrahman Akyüz’ün eşinin turnuvada hakem olması ve kızının şampiyon olmasında puanlamaya katılması etik midir? Aynı aile fertlerinin federasyonda başkanvekili, hakem, antrenör ve sporcu olmasını spor ahlakı açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

4) TWF Merkez Hakem Kurulu Üyelerinde Aranacak Şartlar arasında “kendi branşında spor kulüplerinde faal antrenör olmamak, aktif sporculuk dönemini bitirmiş olmak, kesinlikle sporcu çalıştırıcı durumunda olamamak” gibi kurallar var. Buna rağmen Fatma Akyüz’ün turnuvada hem hakem, hem antrenör, hem de şampiyon olmasını nasıl açıklıyorsunuz?

5) TWF’nin aile şirketine dönüştüğü iddiaları ile ilgili bir açıklamanız olacak mı?

6)  Daha önce basına yansıyan “federasyonda mezhep ayrımları” var tartışmalarına cevabınız nedir? Sporcuların başkan vekili ile ilgili açmış olduğu dava veya davalar hangi süreçtedir?”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler