Skandal fetvaya 'darbeli' savunma

Diyanet İşleri Başkanı, "Kızlar 9 yaşında evlenebilir' fetvasına ilişkin eleştirileri, 'darbenin devamı' olarak tanımladı.

Skandal fetvaya 'darbeli' savunma

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet'in sitesinde yer alan 'Kızlar 9, erkekler 12 yaşında buluğ çağına girer' ve 'Buluğ çağına giren kişiler evlenebilir' ifadelerine yöneltilen eleştirilerin 'darbenin devamı' olduğunu iddia etti. 

 'Laik bir sistem içerisinde Diyanet'in yer almasını bir türlü hazmedemeyen' kesimlerin hedefi olduklarını ileri süren  Erbaş, "1940-1950 arası ve özellikle 27 Mayıs 1960 darbesi sonrası yıllarda yapılanlar arşivlerden çıkarılıp bir araya getirilse şaşırıp kalırsınız. Öyle büyük iftira ve haksızlıklara maruz kalmış ki Diyanet, bugün yaptıkları aynı o yapılanların devamı niteliğindedir. "dedi.

Diyanet'in çocuk evliliklerini onaylayan fetvası büyük tepki toplamıştı.

Pek çok ilde özellikle başta kadın örgütleri olmak üzere her kesimden insan tarafından protesto edilen Diyanet İşleri Başkanlığı. kısa sürede çocuk evliliklerini onaylayan fetvanın bulunduğu sayfayı ulaşıma kapatmış, evlilik yaşının 17 olduğunu duyurmuştu.  Sabah Gazetesi'ne konuşan Erbaş, büyük tepki toplayan fetvanın ardından ideal evlilik yaşının 17-18 olduğunu tekrarladı

Kaynak: Artıgerçek

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler