Sivas Katliamı’nın Almanya’daki 9 firari sanığı için Lahey’de yargılansın talebi

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Sivas Katliamı’nın Almanya’da yaşadığı tespit edilen firari sanıklarının Lahey’de yargılanmasını istedi. Firari sanıkların Almanya’da yaşadıkları tespit edilmesine rağmen bugüne kadar Türkiye, iade ve yargılanmaları talebinde bulunmamış.

Sivas Katliamı’nın Almanya’daki 9 firari sanığı için Lahey’de yargılansın talebi

 

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin katledilmesine ilişkin davada aralarından Murat Sonkur’un’da bulunduğu 9 firari sanık Almanya’da ikamet ediyor. Firari sanıklar hakkında Türkiye adli makamları ve hükümetleri bu sanıkların Türkiye’ye iadesi ve yargılanmaları için hiçbir girişimde bulunmamış. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Sivas Katliamı’nın Almanya’daki 9 firari sanığının Lahey’de yargılanmasını istiyor.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) adına 'Sivas davasını' takip etmek üzere görevlendirilen ve Hamburg'da yaşayan Avukat Mahmut Erdem Sivas Katliamı’nın yakalanamayan firari baş sanığı Murat Sonkur'un nerede yaşadığının tespit edilmesine rağmen, 2017 yılından beri Türkiye tarafından kesinlikle iade talebinde bulunulmadığının Alman makamlarınca kendilerine bildirildiğini kaydetti. Türkiye'de Ankara Ağır Ceza Mahkemesi ya da hükümetlerin Dışişleri Bakanları’nın olayın yaşandığı tarihten bugüne kadar hiçbir şekilde firari sanıkların yargılanmasını talep etmedikleri bilgisini veren Avukat Mahmut Erdem, “ İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz. Türk adalet sisteminden hiçbir beklentimiz yok. Bırakın Almanya'da bu sanıkların bölge mahkemelerinde yargılanmasını, bu kişiler Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalıdır' dedi.

av mahmut erdem

 

‘Davayı takip eden hukukçular ellerindeki bilgileri uluslararası mahkemelerle paylaşmalı’

Gerekirse Sivas katliamı davasını yıllardan beri izleyen avukatların Almanya'ya gelip, mahkemelere bilgi, dosya sunabileceklerini ifade eden Erdem 'Eğer gerçekten Türkiye, Sivas katliamının faillerini yakalamak ve olayın aydınlatılmasını istiyorsa; Alman mahkemelerine gereken bilgileri verebilir ya da faillerin iadesini isteyebilir. Bu nedenle Aleviler olarak hükümetten bir beklentimiz olmadığı için, Sivas katliamını yakından takip eden hukukçuların ellerindeki bilgilerin Uluslararası arena ve mahkemelerde paylaşmalarını talep ediyoruz. İnsanlık suçu işleyenler yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır' dedi.