‘Sistemin karanlığı bebeklerden katil katillerden mağdur yaratıyor’

SEÇTİKLERİMİZ – Banu GÜVEN DW Türkçe için yazdı: “Emel Korkmaz'ın sözünü ettiği karar, Ali İsmail'e son tekmeyi vuran polis Mevlüt Saldoğan'ın Gezi Davası'na "mağdur” olarak müdahil kabul edilmesi. Müdahil attığı o tekme nedeniyle ayak parmağı ve bileği "incindiği” için rapor alan, bu yüzden "mağdurlar” listesine giren bir katilden söz ediyoruz”...

‘Sistemin karanlığı bebeklerden katil katillerden mağdur yaratıyor’

"Bu karar çok canımı yaktı. Öğrenince hemen Ali'min odasına geçtim.” Bunu söyleyen, hayatının baharında sokakta tekmelerle canına kıyılan Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz. Telefonda konuşurken anlıyorum, gözünden yaşlar akıyor. Adaleti bulamadığı ülkesinde, evladının eşyalarını, kullandığı ilaçları, diş fırçasını, çorabını, ders kitaplarını, defterlerini olduğu gibi tuttuğu birkaç metrekarelik odada güç toplamaya çalışıyor Emel Korkmaz.

Emel Korkmaz'ın sözünü ettiği karar, Ali İsmail'e son tekmeyi vuran polis Mevlüt Saldoğan'ın 24 Aralık'taki duruşmada Gezi Davası'na "mağdur” olarak müdahil kabul edilmesi. Müdahil attığı o tekme nedeniyle ayak parmağı ve bileği "incindiği” için rapor alan, bu yüzden "mağdurlar” listesine giren bir katilden söz ediyoruz. Sistemin karanlığı bebeklerden katil yaratmakla kalmayıp, katillerden de mağdur yaratıyor artık!

Emel Korkmaz, oğlunun canına kastedenin ismini anmadan, "Gezi mağduru olarak kabul edildiğini duyduğumda, beynimden vurulmuşa döndüm. Gezi'de 19 yaşındaki bir çocuğun hayatına kasteden bir adamı mağdur diye kabul ediyorlar, akıl alacak bir şey değil. Ali İsmail'i darp ettiğini ve o son tekmeyi vurduğunu kendisi de itiraf etti. En acı tekmenin onun tarafından vurulduğunu da bütün dünya gördü. Sonra da mağdur kabul edildi. Bu kadar adaletsizlik olmaz” diyor.

Osman Kavala'nın tutuklu, 15 kişinin de tutuksuz yargılandığı Gezi Parkı darbe davasında bu kararı alan mahkeme heyeti, 28 Ocak Salı günü yine Silivri'deki duruşma salonunda yerini alacak. Ama haklarında Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSK) yapılan şikayetten haberdar da olacaklar.

...

Banu GÜVEN’in Deutsche Welle Türkçe’deki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler