Şirvan’da 142 madencinin ardından 11 madenci daha işten atıldı

Şirvan’da göçükte 16 işçinin yaşamını yitirdiği Ciner grubuna ait Park Elektrik firması, 11 madencinin işine daha son verdi.

Şirvan’da 142 madencinin ardından 11 madenci daha işten atıldı

Siirt’in Şirvan ilçesi Maden köyünde Ciner’e bağlı Park Elektrik’te işçi çıkarmalar sürüyor. Geçtiğimiz günlerde 142 maden işçisinin işine son firma bu kez de 11 işçiyi çıkardı. Böylelikle ana firma Park Elektrik bünyesinde çalışan toplam 149 madencinin işine son verildi.

Ciner Grubuna bağlı Park Elektrik işçi kıyımına devam ederken, işçilerin işten çıkarmaları protesto etmek amacıyla başlattıkları iş bırakma eylemi valiliğin araya girmesiyle durdurulmuştu. Valilik, ana firma yetkilileri ve Maden-İş Sendikası işçi temsilcileri arasında işçilerin taleplerinin aktarılacağı ve firma ile işçiler arasında uzlaşıcı bir zemin hazırlanacağı yönünde görüşme tarihi de belirterek vaatlerde bulunmuştu. İşçi temsilcileri ile firma yetkilileri arasında hala bir görüşmenin olmadığı öğrenildi.

Söz konusu firmaya ait Türkiye’nin en büyük bakır madeninde 17 Kasım günü meydana gelen göçükte 16 işçi toprak altında kalmış, günler süren arama çalışmalarının ardından cenazelere ulaşılmıştı. Maden firmasındaki esas sorumluların yakalanmadığı olaydan hemen sonra işletme madencilerin işine son verme kararı almıştı. (DİHABER)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler