Şırnak’ta ölen madencilerin sayısı 7’ye çıktı, 3 gözaltı var

Şırnak’ta kömür ocağı madenlerinde meydana gelen göçük altında kalan işçilerden 7'si hayatını kaybetti 1'i ağır yaralı. Firma sahibi ve iki çalışanının gözaltına alındığı öğrenildi. HDP Milletvekili Leyla Birlik bölgede ruhsatsız işletmeler olduğunu yetkililerin bildiğini söyleyerek, “Ocak ruhsatsız ise neden yetkililer göz yumdu?” diye sordu.

Şırnak’ta ölen madencilerin sayısı 7’ye çıktı, 3 gözaltı var

Şırnak Kömür Ocakları bölgesinde bulunan ve ruhsatsız olduğu belirtilen 3 nolu kömür ocağında meydana gelen iş cinayetinde hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye çıkarken, hastanedeki 1 yaralının sağlık durumunun ağır olduğu ve yoğun bakımdaki tedavisinin sürdüğü bildirildi. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı da olayın ertesi günü göçükle ilgili soruşturma başlattı. Firma sahibi ve iki çalışanı gözaltına alındı.

Şırnak ile Cizre arasında, Cudi Dağı eteklerindeki kömür ocakları bölgesinde bulunan 3 nolu açık kömür ocağında, dün saat 15.00 sıralarında göçük meydana geldi. Haber verilmesi üzerine bölgeye, UMKE ve AFAD ile sağlık ekipleri sevk edildi. Çevredeki maden ocaklarında çalışan işçilerin de yardım ettiği kurtarma çalışmalarında 7 işçi, göçükten çıkarılarak, bölgede hazır bekletilen ambulanslarla Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İşçilerden sağlık durumları ağır olan 4'ü, yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. 3 işçinin hastanedeki tedavileri sürüyor.

Hayatını kaybeden işçilerin isimleri belli oldu

Hastane kaynaklardan edinilen bilgilere göre, göçükten çıkarıldıktan sonra yaşamını yitiren 6 işçinin isimleri şöyle: Mehmet İzer, Sevkan Üstün, Yılmaz Mağrur, Mesut Mağrur, Vedat Özden ve Ramazan Uğur. Göçükte yaralı olarak kurtarıldıktan sonra hastanede tedavi altına alınan işçinin ise Uğur Kabak olduğu bildirildi. Göçük altında halen kurtarılmaya çalışılan kişinin ise Abdullah Kayaş olduğu öğrenildi.

Göçük altından 1 ceset çıkarıldı

Maden ocağında yapılan arama-kurtarma çalışmalarında Abdullah Kayaş'ın da cansız bedeni çıkarıldı. Böylece göçükte yaşamını yitiren işçilerin sayısı 7'ye ulaştı.

7 işçinin hayatını kaybettiği madenin Acarsan Holding’e ait olduğu ve taşeron bir firma tarafından işletildiği öne sürüldü.

Göçüğün çay molası esnasında meydana geldiği ve işçilerin üzerine kaya düştüğü iddia ediliyor.

Ayrıca öğleden önce aynı bölgede çalışan bir kepçe operatörünün üzerine de kaya düştüğü, operatörün 3-4 kaburgasının kırıldığı ve durumunun ağır olduğu bildirildi.

Bölgede birçok kaçak maden bulunuyor, işçiler kölelik koşullarında çalışıyor

Göçük olan bölge Toptepe köyü bölgesinde daha önce Acarsan ve Geliş Holding ortaklığıyla termik santral yapılmak istenmiş fakat halkın tepkisi üzerine termik santral projesi askıya alınmış.

Valilikten açıklama: Maden ruhsatsız

Şırnak Valiliği'nin 6 kişinin öldüğünü, 1 kişinin yaralandığını ve bir kişinin de göçük altında arandığı bilgisinin yer aldığı açıklamada şunlar belirtildi: “İlimiz Merkez - Cizre Karayolu üzerinde bulunan 1 Nolu kömür ocağında bugün saat 14.30 sıralarında meydana gelen heyelan neticesinde göçük altında kalan 6 vatandaşımız vefat etmiş, bir vatandaşımız ise ağır yaralanmıştır. Göçük altında kalan 1 vatandaşımızın arama- kurtarma çalışmaları ise devam etmektedir. Söz konusu alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2013 yılında üretime kapatılmış bir alandır. Ruhsatsız olarak kömür çıkarma faaliyeti esnasında meydana gelen üzücü olayla ilgili olarak adli mercilerce hem iş güvenliği hem de terör örgütü ile bağlantıları yönüyle çok kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır."

3 gözaltı

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı da olayın ertesi günü göçükle ilgili soruşturma başlattı. Firma sahibi ve iki çalışanı gözaltına alındı.

Ruhsatsızsa neden göz yumuldu?

Göçüğün meydana gelmesinin ardından olay yerine geçen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Leyla Birlik de “Yüzlerce işçinin çalıştığı bir alandan bahsediyoruz. Resmiyette belki bir ruhsat yoktur, ama fiili olarak buradaki mülki amir, devlet ve hükümet, burada kömür üretildiğini ve çıkarıldığını çok iyi biliyor. Ocak ruhsatsız ise neden yetkililer göz yumdu?” diye sordu. Birlik, maden ocaklarında yaşanan ihmalleri hatırlatarak, “O ocaklarda önlem alınmış olsaydı, bugün burada bu katliam yaşanmayacaktı. Ocaklardaki ihmallerin araştırılması için HDP’nin götürdüğü teklifler AKP tarafından ret edildi. Bu katliamın sorumlusu hükümettir” ifadelerini kullandı.

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler