Sıra KYK’lere geldi: Öğrenci yurtlarında değerler eğitimi

Kapasite yetersizliği nedeniyle birçok öğrencinin yeterli biçimde faydalanamadığı devlet yurtlarında başlatılan “Değerler Eğitimi” projesi kapsamında konuşan İlçe Müftüsü Hayri Erenay, “Mezar dediğimiz alemden sonra başına ne geleceğine dair fikri olan bir nesil yetişsin istiyoruz” dedi

Sıra KYK’lere geldi: Öğrenci yurtlarında değerler eğitimi

Kapasite sorunu başta olmak üzere bir dizi sorunla gündeme gelen devlet yurtlarında düzenlenen dini içerikli organizasyonlara bir yenisi daha eklendi. Tarsus Müftüsü Hayri Erenay, KYK Yurdu’nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, “Mezar dediğimiz alemden sonra başına ne geleceğine dair fikri olan bir nesil yetişsin istiyoruz” dedi.

‘Davayı omuzladık’

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla hayata geçirilen “Değerler Eğitimi” projesi kapsamında KYK yurtlarında düzenlenmesi planlanan toplantıların ilki Mersin’de gerçekleşti. 
Tarsus KYK Erkek Öğrenci Yurdu’nda gerçekleşen toplantıya Tarsus İlçe Müftüsü Hayri Erenay katıldı. “Geleceğin İnşasında Gençliğin Önemi” başlığıyla düzenlenen etkinlikte öğrencilere hitap eden Erenay, “Müftülük olarak uzun zamandır KYK’lı öğrencilerle iç içeyiz. Değerler Eğitimi ile bir davayı omuzladık” dedi. 

Diyanet’in hiç kimseye, “Dindar olun” şeklinde bir baskı yapmadığını ileri süren Eranay, “Bizler bir sorunun peşindeyiz. Beni bana sormaksızın var edilmenin sebebini soruşturuyoruz. Bu gerçeğin tasarrufu kimin elindedir? İşte tam da bu nedenle soruya cevap arıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kaçırdığımız namazları fark edemez olduk”

Bağımsızlığının, “Yerli ve milli duruşu olan” gençlikle mümkün olacağını savunan Eranay, “Bugün dünya üzerinde terörün var olmasına sebep iki unsur vardır. Bunların birisi bozulmuş Yahudi inancı diğeri ise muharref İncil anlayışıdır” sözlerini sarf etti. Eranay, “Dünyevileşme hastalığı”na karşı öğrencileri “uyararak”, “Maaşımızı düşünmekten kaçırdığımız namazları fark edemez olduk” diye konuştu.

***

209 manevi rehber

“Din ve Değerler Eğitimi” protokolü, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında 26 Şubat 2015 tarihinde imzalandı. Protokolün gerekçesini, “Gençlerin İslamiyet ile ilgili her konuyu doğru yollardan, resmi kurumlarca görevlendirilen din görevlileri aracılığı ile öğrenmeleri amaçlanmaktadır” şeklinde açıklayan Gençlik ve Spor Bakanlığı, öğrenci yurtlarını dini personele açtı. Proje ile Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan personelin, haftanın altı günü öğrenci yurtlarında “sohbet” toplantıları gerçekleştirmesinin önü açıldı. Bakanlığın verilerine göre 2017 yılında 209 Diyanet personeli, KYK yurtlarında “Manevi Rehber” olarak görevlendirildi.

Etiketler: KYK, Müftlük

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler