Sınırdaki göçmen: Gerekirse çocuklara ip bağlayıp yüzerek geçeceğiz

Türkiye’nin farklı yerleriden yola çıkıp Avrupa ülkelerine gitmek için Edirne’ye gelen göçmenlerin bekleyişi sürüyor. Soğuktan otogara sığınınan göçmenler “Burada daha fazla kalamayız, soğuktan ölürüz” diyor.

Sınırdaki göçmen: Gerekirse çocuklara ip bağlayıp yüzerek geçeceğiz

Diken'in haberine göre: Geceyi Edirne otogarında yaktıkları ateşin başında ısınmaya çalışarak geçiren göçmenler, sınırı geçene kadar bekleyişlerini sürdüreceklerini söyledi.

Afganistan uyruklu Amir Mesut ne yapacaklarını bilmediğini belirterek şunları söyledi: “Burada daha fazla kalırsak dayanamayız, soğuktan donarız, ölürüz. Sınırı yüzerek geçeceğiz. Çocuklara da ip bağlayıp bir şekilde karşıya geçireceğiz. Geri dönmeyi düşünmüyoruz”.

İki gündür otogardan sınıra yolcu taşıdığını söyleyen servis şoförü Ercan Gül, “Çok yağmur yağdı, çoluk çocuk hepsi ıslandı. Çok üzülüyorum. Bir şeyler yapılsın, herkesin hali perişan” dedi.

Yüzlerce göçmen Pazarkule Sınır Kapısı’nda bekliyor.

 

Tampon bölgede Yunan askerleri durdurdu

Göçmenler havanın aydınlanmasıyla birlikte sınır kapısına doğru yeniden yola çıkarken, Yunan askerleri ise otobüs çekerek kapattıkları tampon bölgeye ulaşanları, ülkeye giremeyeceklerini söyleyerek, Türkiye’ye dönmeye ikna etmeye çalışıyor.

Dün İdlib’deki 33 askerin hayatını kaybettiği saldırının ardından Türkiye’deki göçmenlerinin Avrupa’ya geçişine engel olunmayacağı haberleri üzerine Edirne’deki Pazarkule Sınır Kapısı’na akın başlamıştı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler