Sınıf mücadelesi mahkeme salonlarında sürüyor

İzmir’de SF Tekstil fabrikasında sendikalı oldukları için işten atılan işçilere işverenin açtığı tazminat davasının ilk duruşması geçtiğimiz gün görüldü.

Sınıf mücadelesi mahkeme salonlarında sürüyor

 

SiyasiHaber - İzmir

İzmir’in önde gelen ailelerinden Graudy’lere ait olan SF Tekstil fabrikasında sendikalı oldukları için işten atılan 4 kadın işçinin geçen yıldan beri süren direnişlerinde geçtiğimiz gün önemli bir gündü. 4 kadın işçi, Deriteks sendikasına üye oldukları için ağır baskı görmüş, sendikadan istifaya zorlanmış, işçiler istifa etmeyince işveren tarafından işten atılmışlardı. Bunun üzerine, Gaziemir’de Ege Serbest Bölgenin önünde direnişe geçmişlerdi. 170 gün süren direnişe pandemi nedeniyle ara verilmişti.    

 

Rekabeti zedeledikleri gerekçesi ile tazminat davası açıldı

Deriteks sendikasının sosyal medyada yaptıkları paylaşımları engellemeye çalıştı. Sendika Şube Başkanı Makum Alagöz’e ceza davası açan şirket; aynı zamanda direnişçi 4 kadın işçiye de rekabeti zedeledikleri gerekçesiyle 200.000 TL’lik tazminat davası açtı. Tarihte ender görülen böyle bir davanın bugün ilk duruşması yapıldı. İzmir 7. Asliye Ticaret Mahkemesinde geçtiğimiz gün saat 09.30’da görülen duruşmada şirket işçilerin haksız rekabete yol açtığını ve şirketin bilgilerini paylaştıklarını iddia etti. Mahkeme salonuna, koronavirüs tedbirleri gerekçe gösterilerek sanık ve avukatlar dışında kimse alınmadı. İşçilerin avukatları, tanıkların dinlenmesi ve delillerin toplanması için süre talep etti. İşveren tarafı ise, işçilerin ve sendikanın sosyal medya hesaplarından paylaşım yapmaması talebinde bulunsa da mahkeme heyeti bu talebi reddetti. Duruşma 24 Aralık 2020 tarihine ertelendi.

İşçilere destek olmak için duruşmaya gelen ve mahkeme önünde toplanan kalabalığa hitap eden Deriteks Sendikası İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz teşekkürlerini sunarak sürece ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Açıklamaya SYKP Eşgenel Başkanı Cavit Uğur, MYK üyesi Ekim Veyisoğlu, EMEP İl Başkanı Emine Uyar, HDP ve İşçi Hakları Derneği temsilcileri katıldılar.

2003 yılında kurulan SF Tekstil fabrikası, uluslararası firmalara ve markalara teknik tekstil ve deri ürünler ürüten bir firmadır. İhracat yaptığı firmalar, uluslararası etik kuralları gözeterek sendikal haklar konusunda bir kısıtlama getirmediği halde SF Tekstil, bundan 4 yıl önce de sendikalaşma çabalarına karşı baskı ve oyunlara başvurmaktan geri durmamıştı. Deriteks’te örgütlenen işçiler ise yeni bir hamle ile 2019 yılında tekrar mücadelelerini yükseltmişlerdi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler