Sinemacılardan Bakur'un yöentmeni Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu için dayanışma çağrısı

Sinemacılar Bakur filimine açılan davaya ilişkin, filmin yönetmeni Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu için dayanışma çağrısı yaptı. Sinemacılar 28 Aralık Perşembe günü saat 09.30'da Çağlayan Adliyesi'ne çağrı yaptı.

Sinemacılardan Bakur'un yöentmeni Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu için dayanışma çağrısı

Çözüm sürecinde Batman’da gösterimi yapılan Bakur filminin iki yönetmeni Çayan Demirel'e ve Ertuğrul Mavioğlu'na “örgüt propagandası” suçlamasıyla dava açılmıştı. Sinemacılar dayanışma çağrısı yaptı. 

Sinemacıların yaptığı dayanışma çağrısı şöyle: 

Türkiye’de ilk kez bir sinema eseri ağır ceza davası ile karşı karşıya. 2013 yılında barış ve çözüm süreci devam ederken çekilen Bakur adlı belgesel filmin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’na 'terör propagandası yapmak' suçlamasıyla dava açıldı. Yalnızca evrensel hukuka değil, Türkiye’nin yazılı yasalarına, AİHM kararlarına da uymayan bu haksız yargılamada, ifade özgürlüğünün bir kez daha çiğnenmesine, sanatın, sinemanın karartılmasına karşı olan herkesi 28 Aralık Perşembe Saat 09.30’da Çağlayan Adliyesi’nde arkadaşlarımız Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yanında olmaya çağırıyoruz.

#BelgeselSinemaYargılanamaz.  #SinemaYargılanamaz 
https://www.youtube.com/watch?v=hdTMtrXWyz8

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler