Sinema bilet fiyatlarına döviz kuru zammı

Döviz kurundaki artış sinema-reklam sektörünü de etkiledi. Teknik ekipmanların ve yabancı yapımların bilet başına paylarının dolar üzerinden fiyatlanması nedeniyle sinema biletlerinin en az 6 lira artacağı belirtildi.

Sinema bilet fiyatlarına döviz kuru zammı

Türk Lirası’nın yılın başından bu yana %35 oranında değer kaybetmesi, ithalata bağımlı alanlarda maliyet artışları yaşanması ve peş peşe gelen zamlardan sinema ve reklam sektörü de derinden etkilendi.

Kamera, lens, ışık ekipmanları, TVR’ler, ses alıcıları, monitörler, montaj ve veri işleme yazılımları gibi ithal ve ileri teknoloji ürünlerinin kullanıldığı film prodüksiyonu malzemeleri geçtiğimiz yıla göre %52-53 oranında zamlandı.

Eksantrik Prodüksiyon’un kurucusu ve reklam filmi yönetmeni Abdullah Ekşioğlu, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada çıplak bir kamera fiyatının dahi 70 bin doların üzerinde olduğuna dikkat çekerek bir reklam filmi için kullanılacak malzemelerin yatırım maliyetinin bir yıl içinde 1 milyon 770 bin TL’den 2 milyon 705 bine yükseldiğini belirtti.

Maliyet artışlarının fiyatlara yansımamasının mümkün olmadığını da kaydeden Ekşioğlu, “Her ne kadar sinema bilet fiyatları direkt olarak dolar kuru üzerinden hesaplanmasa bile, yabancı yapımların bilet başına istedikleri paylar dolarla belirleniyor. Yerli yapımlar için ise artan maliyetler söz konusu. Bu da sinema bileti fiyatlarının dolar kurundaki artış oranına yakın bir seviyede yükseleceği anlamına gelir” diye konuştu.

Buna göre halihazırdaki bilet fiyatlarının 15-20 TL aralığında değiştiği düşünüldüğünde, %30’luk bir artışla dahi fiyatlar 19,5-26 TL aralığına çıkacak.

Enflasyon oranının %15, amortisman süresinin de 4 yıl olduğu göz önüne alındığında hiçbir sektörün bu hızlı artışı zararsız kapatamayacağını ifade eden Ekşioğlu, şöyle devam etti:

"Yatırım maliyetlerinin bu kadar yüksek olduğu bir alanda malzemelerin birçoğu kiralama yöntemiyle kullanılıyor. Ancak kiralama firmaları da ekipmanlarını sürekli güncel tutmak ve sürekli yeni yatırımlar yapmak zorunda. Yatırımların tamamı ithal olunca da kiralar dolar ve avro kuruna göre sürekli güncellenmek mecburiyetinde. Aksi halde sürdürülebilir bir hizmet maalesef mümkün olmaz."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler