Silopi’deki asker cenazesinde slogan atıldı: Katil Erdoğan

Silopi’deki asker cenazesinde slogan atıldı: Katil Erdoğan

Siirt’in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasındaki yol ayrımında dün içinde bulundukları askeri aracın geçişi sırasında yaşanan patlamada yaşamını yitiren 8 askerden biri olan er Mehmet Halil Barkın için, memleketi Şırnak Silopi’de bulunan General Zeki Durnalık Kışlası’nda askeri tören düzenlendi. Barkın’ın cenazesi kışlaya helikopterle getirildi. Askeri kışlada bekleyen ailesi ve yakınları tarafından gözyaşları ile karşılanan Barkın’ın cenazesi askeri kışla içerisinde bulunan camiye taşındı.

Cenazesi askerler tarafından omuzlar üstünde camiye doğru taşındığı sırada Barkın’ın bir ismi öğrenilemeyen yakını, tabutunun önüne geçerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik “Bu kan dursun. Bu askerler günah değil mi? Kürdü de Türkü de aynıdır. Tayip Erdoğan, sen kimsin oraya geldin” sözleriyle tepkisini dile gösterdi.

Gösterilen bu tepki üzerine kışla içerisindeki töreni takip eden DİHA muhabiri ile Hollanda ve Brezilya’dan gelen gazeteciler, dışarı çıkarıldı. Kışla içerisindeki camide dini vecibeleri yerine getirilen Barkın’ın cenazesi, daha sonra defnedilmek üzere çok sayıda asker ve polisin eskortluğunda Yeşiltepe Mahallesi’nde bulunan mezarlığa getirildi.

Mezarlıktaki törene Silopi Belediye Eşbaşkanı Emine Esmer, HDP ve DBP ilçe yöneticileri, Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Silopi Kaymakamı Savaş Konak ile çok sayıda yurttaş katıldı. Barkın’ın cenazesi, kadınların yaktığı ağıtlar ve dualar eşliğinde toprağa verildi.

Defin töreninin ardından Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Silopi Kaymakamı Savaş Konak ve askeri yetkililer, Barkın için Yeşiltepe Mahallesi’nde kurulan taziye çadırına gitmek üzere mezarlıktan ayrılmaya çalıştıkları sırada cenaze törenine katılan yurttaşların protestosuyla karşılaştı. Yurttaşlar, vali, kaymakam ve askeri yetkilileri ‘Katil Erdoğan’ sloganı atarak protesto etti. (DİHA)

SIIRT'TE DUN PKK'LILARIN DUZENLEDIGI BOMBALI SALDIRIDA SEHIT OLAN 8 ASKERDEN ER MEHMET HALIL BARKIN, MEMLEKETI SIRNAK'IN SILOPI ILCESI'NDE KURTCE AGITLAR, GOZYASLARIYLA TOPRAGA VERILDI. (FOTO: MEHMET SELIM YALCIN/DHA, SIRNAK)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler