Silivri Cezaevi'nde iki tutuklunun koronavirüs testi pozitif çıktı

Silivri Cezaevi'nde koronavirüs testi pozitif çıkan iki siyasi tutuklunun ailesi İHD'yi arayarak konuyla ilgili bilgi verdi. Aileler tutukluların karantinaya alınmak yerine koğuşa geri götürüldüklerini söyledi.

Silivri Cezaevi'nde iki tutuklunun koronavirüs testi pozitif çıktı


Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 2 siyasi tutuklunun Kovid-19 testinin pozitif çıktığı ve karantina yerine koğuşa geri getirildiği iddia edildi. 
 
Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasilerin bulunduğu bir koğuşta 2 tutuklunun koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı ve 3 tutukluda ise salgın belirtilerine rastlandığı iddia edildi. 
 
Konuyla ilgili ulaştığımız İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Silivri'de bulunan M.A. adlı tutuklu yakınının kendilerini telefonla aradıklarını ve bazı aktarımlarda bulunduklarını belirtti. Yoleri, M.A.'nın yakınının kendilerine aktardıkları bilgileri şu şekilde paylaştı: “Z.S. ve H.P. adlı iki tutuklu Kovid-19 testi pozitif çıkmış. Test sonuçları pozitif çıkan Z.S ve H.P. karantina koğuşları olmadıkları için tekrardan koğuşlara alınmışlar. Z.S ve H.P. koğuşa getirildikten sonra N.B. ve kronik hastalığı bulunan H.U.’nin nefes alıp vermede zorluk çektiği ve M.F.E. adlı tutuklularda ise yüksek ateş ve öksürük sorunu yaşanmaya başlanmış. Bu rahatsızların Kovid-19 salgının belirtileri olduğu kaygıları varmış ama bu 3 tutukluya halen bir test yapılmamış.”
 
Kendilerine gelen bilgiyi halen teyit edemediklerini ifade eden Yoleri, cezaevlerinde acilen önlemlerin alınması çağrısı yaptı. 
 
Açlık grevine girmişti
Koronavirüs testi pozitif çıktığı iddia edilen Z.S., Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecridin sona ermesi talebiyle başlatmış olduğu açlık grevi eylemine 26 Aralık 2018’da dahil olmuştu.

 

MA
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler