Silivri Cezaevi’nde Covid-19 vaka sayısı 14 günde 2 kat arttı bir hükümlü öldü

Cezaevi Müdürü’nün ‘virüs mektupla girmiş olabilir” dediği Silivri Cezaevi’nde Covid -19 vaka sayısı 14 günde 2 kat arttı. Bir hükümlü öldü. 7 No’lu L Tipi’nde 47, 8 No’lu L Tipi’nde 35 olmak üzere Silivri Cezaevi’nde toplam 82 koronavirüs vakası bulunuyor.

Silivri Cezaevi’nde Covid-19 vaka sayısı 14 günde 2 kat arttı bir hükümlü öldü

 

SiyasiHaber

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nda koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkan bir hükümlünün yaşamını yitirdiğini, 82 tutuklu/hükümlünün de koronavirüs tedavisi gördüğünü duyurdu. 

Mayıs ayı başında 44 mahpusun koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklanan Silivri Cezaevi’nde, mahpus yakınlarına ve avukatlara hiçbir bilgi verilmediği, vaka sayısının 44’ten fazla olabileceği basına yansımıştı. Aynı zamanda Silivri L Tipi Cezaevi’nde kalan Covid-19 testi pozitif çıkan hastaların hastaneye kaldırılmadığı, iddiaları gündeme gelmiş, hastaneye kaldırılmayan bir mahpusun avukatı Deniz Dilek hasta müvekkiliyle görüştürülmediğini anlatmıştı. Cezaevine giden ve cezaevi yönetiminden müvekkili ile ilgili bilgi almak isteyen Dilek’e Cezaevi Müdürü, “Covid-19’un cezaevine gelmesinde hiç kimsenin kusuru yok. Virüs cezaevine gönderilen mektuplar yoluyla girmiş olabilir. Test sonucu pozitif çıkanlar koğuştan ayrıştırıldı” yanıtını vermişti.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nda görülen koronavirüs (Covid-19) vakalarına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Öncesinde testi negatif çıkan tedavi sürecinde koronavirüs testi pozitif çıkan kronik akciğer hastalıkları bulunan bir hükümlünün yaşamını yitirdiği açıklandı.

Açıklamada, “Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca 8 Mayıs tarihinde yapılan basın açıklamasında; koronavirüs belirtileri gözlemlenen tutuklu/hükümlülere korona virüs testi uygulandığı, testleri pozitif çıkan 44 tutuklu/hükümlünün tedavilerinin devam ettiği kamuoyuna duyurulmuştu. Bu tarihten itibaren kurumda, İstanbul il Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde rutin aralıklarla filyasyon çalışması yapılmıştır. Bugün itibariyle Silivri 7 Nolu L Tipi Cezaevinde 47, Silivri 8 Nolu L Tipi Cezaevinde 35 olmak üzere, korona virüs vaka sayısı 82'dir." ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada, "Ayrıca tüberküloz, verem gibi kronik akciğer hastalıkları bulunan bir hükümlü, 7 Mayıs tarihinde sağlık kurumuna sevk edilmiş, aynı tarihte korona virüs testinin negatif olduğu anlaşılmış olup tedavi sürecinde testi pozitife dönmüş ve hastanede yoğun bakımdaki tedavisi devam ettiği sırada, 21 Mayıs tarihinde saat 17.45'te hayatını kaybetmiştir. Şu an itibarıyla tedavi süreci devam eden 82 tutuklu/hükümlünün genel sağlık durumları iyidir. Bu kişilerden hiçbir semptom göstermeyen 72 tutuklu/hükümlü doktor kontrolünde kendilerine ayrılan izole bir bölümde, 10'u da sağlık kurumlarında tedavi edilmektedir. Aileleri, tedavi süreçleri hakkında bilgilendirilmiştir” denildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler