Şili'de tarihi eylem: 1,2 milyon kişi zamları ve hükümeti protesto etti

Şili’de hükümet protestoları tarihi bir tabloya dönüştü. Başkent Santiago’da toplanan 1 milyon 200 bin kişi hükümeti protesto etti.

Şili'de tarihi eylem: 1,2 milyon kişi zamları ve hükümeti protesto etti

Şili'de metro ücretine yapılan zamma tepki olarak başlayan eylemler 7. gününde devam etti.

Şili'de ulaşım ücretlerine yapılan zam nedeniyle ülke geneline yayılan protestolar kapsamında yüz binlerce kişi başkent Santiago’daki İtalya Meydanı’nda toplandı.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Cuma günü yapılan protestolarda 17 milyon nüfuslu Şili'de 1,2 milyon kişinin İtalya Meydanı'nda toplanmasıyla birlikte, protestolara tarihi bir katılım gerçekleşti. “Tarihin en büyük eylemi” olarak bahsedilen gösteride halk, hükümeti, ülkedeki hayat pahalılığını ve sağlık hizmetlerini protesto etti.

Şili'de başkent Santiago'nun en önemli ulaşım aracı metroya, geçen hafta, belirli saatler arasında uygulanmak üzere yüzde 4 zam yapılmasına karşı metroda "turnikeden atlama" şeklinde başlayan protestolar, güvenlik güçlerinin, turnikeden atlayan ve ücret ödemeden geçenlere güç kullanarak çıkarmasıyla kitleselleşti. Polis biber gazıyla sert müdahale etmişti. Ülkeye yayılan eylemlerde, 3 bölge ile 11 şehirde güvenliğin orduya bırakılmasını kapsayan "acil durum" ve "sokağa çıkma yasağı" ilan edilmişti.

19 Kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi gözaltına alındı 

AA'nın verdiği bilgiye göre, eylemlerde şimdiye kadar 19 kişi hayatını kaybederken, 500'den fazla kişi yaralanmış,  2 bin 600'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Şili'de, Diktatör Augusto Pinochet'nin 1990'da devrilmesinden bu yana doğal afet harici ilk kez "acil durum" ilan edilerek güvenlik orduya teslim edildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler