AKP’nin silahlı eğitim kampları belgelendi: Yedi kamptan biri de İstanbul’da!

Türkiye’nin farklı kentlerinde silahlı eğitim kampları olduğu iddiasına ilişkin bir haber yayınlayan ABC Gazetesi, söylendiği gibi 2 değil 7 kamp olduğunu, İstanbul’daki kampın Kemerburgaz’da yer aldığını öne sürerek bazı fotoğraf ve belgeler paylaştı.

AKP’nin silahlı eğitim kampları belgelendi: Yedi kamptan biri de İstanbul’da!

696 sayılı son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ‘darbe girişimi ve sonrasındaki terör olaylarına müdahale eden sivillere yargı dokunulmazlığı verilmesi’ne dönük tartışmalar devam ederken, bazı kentlerde silahlı eğitim kampları olduğu iddiası gündeme gelmişti.

‘Cezasızlık’ getiren KHK öncesinde de kamuoyunun gündemine gelse de söz konusu iddiayı son kez dillendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener olmuştu.

Akşener, eski Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları tarafından 2012’de kurulan, kendini ‘askeri danışmanlık şirketi’ olarak takdim eden SADAT’a işaret ederek, Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları olduğunu öne sürmüştü.

Partinin Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ ise Akşener’in iddialarını da tekrarlayarak, “Sadece Konya ve Tokat’ta değil, ülkenin belirli yerlerinde kamplar kuruluyor” demişti.

HÖH de gündemde

SADAT’ın yanı sıra gözlerin çevrildiği bir başka yer ise “AKP’nin silahlı milisi” olarak nitelenen Halk Özel Harekatı (HÖH) olmuştu.

HÖH’ün faaliyetleri, bireysel silahlanmaya gittiği ve AKP’nin talimatıyla hareket ettiği iddiasına kuruluşun genel başkanı Fatih Kaya’nın yanıtı ise “AKP’nin milis gücü değiliz” olmuştu.

ABC Gazetesi: 2 değil 7 kamp var, İstanbul’daki kamp Kemerburgaz’da

Silahlı eğitim kampları ve silahlandırma konuları hala gündemdeki yerini korurken, ABC Gazetesi iddialara ilişkin bir haber yayınladı.

ABC yasadışı silahlı eğitim kamplarını belgeledi: Yedi kamptan biri de İstanbul’da!” başlıklı haberde, silahlı kamplara ait olduğu belirtilen kimi fotoğraf ve belgeler yer alıyor.

Haberde, söylendiği gibi kampların sadece Konya ve Tokat’ta olmadığı, 7 ilde bulunduğu öne sürülüyor. O iller ise şöyle sıralanıyor: Tokat, Konya, Düzce, Kocaeli, Kayseri, İstanbul ve Orta Karadeniz’de bir il.

ABC’nin haberinde, İstanbul’daki silahlı eğitim kampının Kumburgaz ilçesinde bulunduğu, burada haftada bir gün eğitim verildiği, ancak yerleşik bir düzenin kurulmadığı bilgilerine yer veriliyor.

kamp6.png

Yapılanma ‘karışık’

 “SADAT işaret edilse de kampların yapılanması daha karmaşık” denilen haberde 1970’li yıllarda kısa adı Ak-Genç olan İslamcı Akıncı Gençler Derneği’ne işaret ediliyor.

ABC’de yayınlanan ve İstanbul’daki silahlı eğitim kampından olduğu ileri sürülen fotoğraflarda ise üstünde ‘Türk’ yazan kurt simgeli bayrakların, HEPAR kurucusu eski asker Osman Pamukoğlu’nun “Savaş Sanatı” isimli kitabı da görülüyor.

duzce_harita.png

400’den fazla kişi eğitildi

Söz konusu kampların Sakaryalı ‘eğitmeni’nin şimdiye kadar 400’ün üzerinde ‘milis’ eğittiği iddiasına yer verilen haberde, kampların yapılanmasına dair şu bilgiler paylaşıldı: “Tespit edildiği kadarıyla, Düzce’de, Adapazarı ve Hendek arasında kalan bir bölgede yapılan silah atış eğitimi ve talimlere onlarca kişi katıldı. Edindiğimiz bilgiye göre, tüm kamplarda eğitim olarak görev yapan kişi, Sakaryalı ve Çerkes kökenli. Kamplarda ‘Komutan’ olarak hitap edilen bu kişi Düzce’deki kampı 15 günde bir topluyor. Yasadışı terör eğitim veren bu kişinin açık kimliğine ilişkin bilgiler de elimizde. Ancak, bu bilgileri henüz teyit edemediğimiz için yayınlamıyoruz.”

kamp11.png

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler