Şiddete karşı mor zincir: Salgın mı ev içi erkek şiddeti mi daha öldürücü?

Diyarbakır Yenişehir’de kadın örgütleri ‘mor zincir’ eylemi gerçekleştirdi. Eylemde “salgın mı, yoksa hane içerisindeki erkek şiddeti mi daha öldürücü” kaygısının yaşandığına dikkat çekilerek, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddet faillerini affeden infaz yasasının geri çekilmesi istendi.

Şiddete karşı mor zincir: Salgın mı ev içi erkek şiddeti mi daha öldürücü?

 

SiyasiHaber

Diyarbakır  Yenişehir’de Özgür Kadın Hareketi (TJA) öncülüğünde kadın örgütleri, kadınlara yönelik artan şiddete dikkat çekmek için  ‘mor zincir’ oluşturdu.

HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Dersim Dağ’ın katıldığı ‘mor zincir’ eyleminde konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, salgın sürecinde “salgın mı, yoksa hane içerisindeki erkek şiddeti mi daha öldürücü” kaygısı yaşandığını söyledi. Türkiye ve dünyada kadın katliamlarının arttığını, şiddetin gittikçe sistematikleştiğini dile getiren Kaya, sosyal medya ve çevrimiçi kanalar üzerinden seslerini duyurmaya çalıştıklarını ifade etti. Kadına yönelik şiddete karşı Birleşmiş Milletler’in acil stratejik önlem planları hazırlandığına işaret eden Kaya, “Türkiye’de buna dair tek bir açıklama yapılmadı. Tam tersi iktidarı temsil eden kişiler nefreti, şiddeti arttıran söylemler geliştirdiler. Bunun yanı sıra infaz yasası adıyla geçen adaletsiz bir belgenin de yasalaşmasına tanıklık ettik. Buradan infaz düzenlemesi denen hukuksuz belgenin iptalini ve yeniden düzenlenmek üzere meclise geri gönderilmesini talep ediyoruz” dedi.  

 

“Kazanılmış haklarımızı savunmaya devam edeceğiz”

Çocuğa dönük istismar suçu işlemiş faillere evlilik gibi bir takım gerekçeler üreterek aflar düzenlenmeye çalışıldığını dile getiren Kaya, “Bu süreç içerisinde tüm kazanımlarımıza dönük saldırı altındayız. En başta kayyımlarla gerçekleşen durum bunu gösteriyor. Bizler bunun karşısındayız. Eşbaşkanlık başta olmak üzere tüm kazanılmış haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Eşitsizlikler karşısında itiraz etmekten yılmayacağız. Mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan ise kadın, çocuk ve gençlere saldırıların yoğunlaştığına dikkat çekerek, “Gülistan’ın bulunmasını, sorgulamamızı istemiyorlar. Kadına yönelik baskıyı, saldırıyı AKP, MHP hükümetinin utancı olarak görüyoruz. Kadın ve erkek eşit olmalıdır. Cezaevlerinden bütün suç çeteleri serbest bırakılırken, özgürlük ve barış isteyenler serbest bırakılmadılar. Biz kadınlar, hiçbir zaman bu faşist sisteme boyun eğmeyeceğiz. Kameralarınız, tanklarınız, toplarınız şahittir ki biz geri adım atmadık. Geri adım atmayacağız da” diye konuştu. 

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler