Şiddet nasıl yaygınlaşıyor?

Prof. Dr. Meral Atıcı şiddetin okullardan başlayarak televizyon dizileriyle, rol modellere özendirilerek arttığına dikkat çekti.

Şiddet nasıl yaygınlaşıyor?

Çukurova Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden Prof. Dr. Meral Atıcı okullardan başlayarak toplumun geneline yayılan şiddete pedegojik bir açıklamada bulundu. 

Atıcı şiddetin artmasının en önemli sebebinin 'model almak' olduğunu söyleyerek “Bu model evde olabilir. Çocuk aile içinde şiddet görüyordur çocuk bunu model alıyordur. Çocuk televizyonda şiddeti görüyor olabilir, öğretmeninden görüyor olabilir veya arkadaşlarından. Bu kendisine yöneltilmiş bir saldırganlık da olabilir, bir başkasına yapılan bir saldırganlığı gözlüyor da olabilir. En önemli etken olarak bunu görüyorum” dedi.

"Çocuk saldırganlaşarak kendini gösterebilir"

“Olumlu davranışlar, problemleri yapıcı bir şekilde çözmek öğretilmiyor” diyen Atıcı şöyle devam etti: “Bir çatışma yaşadığında veya bir anlaşmazlık yaşadığında çocuk bunu saldırganlıkla çözmeyi öğrenmiştir ve bu yola başvuruyordur. Diğer önemli neden de şu okulda gerek müfredat gerek müfredatın verilişiyle ilgili öğrencilerin ihtiyaçlarına hitap etmeyen bir yöntemin izlenmesi de şiddete etken. Okula gitmenin bir amacını görmeyen çocuk saldırganlaşarak kendini göstermek isteyebilir. Yapılan araştırmalar bunu gösteriyor.”

"Otoriter baskı çocuğu saldırganlaştırıyor"

Öğretmenlere çok büyük görev düştüğünü söyleyen Atıcı, “Okulda öğretmenlerin otoriter bir baskı kurması çocuklara saldırgan bir davranışta bulunması çocuklarında saldırganlaşmasını artırıyor. Öğretmenlerin çocuğa uyguladığı şiddet de öğrenciye hem travma hem de öz güven kaybına neden olur ve öğrenciyi saldırganlaştırır. Çatışmaları yapıcı bir şekilde değil de yıkıcı ve saldırgan bir şekilde çözme yolu okullarda daha çok kullanılmaya başlanıldığı görülüyor. Ülkede kötü bir şey yapanın cezalandırılmadığını da gören çocukların saldırganlaşması daha da artıyor” diye konuştu. 

Zorbalıkla pekiştirme

 Şiddetin sürekli gündemte tutulduğuna ve özendirildiğine dikkat çeken Atıcı “Toplumun şiddeti çok fazla özendirdiğini düşünüyorum. Bir çözüm yolu olarak, kendini ifade edebilme biçimi olarak saldırganlık özelikle çok gündemde tutuluyor. Dizilere baktığımızda adamın belinde silah hemen doğrultuyor ve karşıdaki adamı bu şekilde istediğini yapmaya zorluyor. Evde belki çocuğun annesi babası da benzer zorbalıklar uyguluyordur. Zorbalıklarla ihtiyaçlarının karşılanması ülkede pekiştiriliyor” şeklinde konuştu. 

BirGün

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler