SİBAŞ işçileri: İşimizi geri istiyoruz

Sendikaya üye oldukları için işten atılan SİBAŞ işçilerinin direnişi 131. gününde devam ediyor. Kadınların öncülüğünde fabrika önünde direnen işçiler mahkeme kararını bekliyor.

SİBAŞ işçileri: İşimizi geri istiyoruz

Aydın’ın Söke ilçesindeki konserve fabrikası SİBAŞ Gıda’da çalışırken Türkiye Gıda ve Yardımcıİşleri Sendikası’na (Tek Gıda-İş) üye oldukları için işten atılan 81 işçinin başlattığı eylem 130’uncu gününde. Fabrika önünde çadır kuran işçiler, işe iade için Söke Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Yaklaşık 7 yıl fabrikada çalıştığını ifade eden Meral Yıldız (28), 7 Şubat 2018’de sendikaya üye olduktan bir gün sonra işine son verildiğini kaydetti. Yasal haklar yerine getirilinceye kadar direneceklerinin altını çizen Yıldız, “130 gündür burada direniyoruz. Çocuklarımız, eşlerimiz ve geleceğimiz için direnmeye devam edeceğiz. Bir Mayıs İşçi Bayramı’nı ilk defa kendi köyümüz olan Akçakonak köyünde kutladık. Burada geçirdiğimiz her saat ve dakika bizim için çok önemlidir. Bu direniş sayesinde çok şey örendik ve çok şey değişti. 28 Mayıs’ta karar mahkememiz var. Biz direnişimizde kararlıyız. Mahkemeyi kazanacağımıza inanıyorum. Bizim derdimiz kesinlikle para değil. Burada bulunma sebebimiz işimiz ve emeğimizdir” dedi.

‘Sigortasız çalıştırıldım’

SİBAŞ Gıda’da 18 yıl çalıştıktan sonra sendikaya üye olduğu için atılan Dilek Türkol, sendikaya üye olmanın işçi ve emekçilerin en temel hakları oluğunu ifade etti. Kendi yasal haklarını kullandıkları için işveren tarafından cezalandırıldıklarına dikkat çeken Türkol, “Ben bu fabrikada işe başladığımda 16 yaşımdaydım. Yıllarca sigortasız çalıştım” dedi. Artık her gün çocuklarıyla birlikte fabrika önünde kurulan çadıra geldiklerini dile getiren Türkol, “Burası artık bizim ikinci evimiz, ikinci okulumuz oldu. Buraya geliyoruz fikir alışverişi dışında dayanışmamızı güçlendiriyoruz. Sesimiz daha fazla nasıl duyurabiliriz diye tartışmalar yürütüyoruz. Mevsimlerle birlikte yağmur çamur oluyor ama bunlar bizim için sıkıntı değil. Biz yağmura çamura karşı direniyoruz. Taleplerimiz yerine getirilmese, 80 arkadaşımı ve sendikamızla işe geri alınmasak bu sefer SİBAŞ’ın önünde direnmeye başlayacağız. Bizim davamız devam edecek” diye konuştu.

‘Vazgeçmeyeceğiz’

Fabrikada 4 yıl çalışan ve işten çıkarılan bir diğer işçi Halime Ulutaş ise kadınların her anlamda direnişe öncülük ettiğini söyledi. Mahkeme sonucu ne olursa olsun mücadelelerini sürdüreceklerini dile getiren Ulutaş, “Davayı kazanırsak dahi, patron paramızı verip iademiz kabul etmeyecek. Ama biz işimizi geri istiyoruz. Bizim direnişimize tanıklık eden kişiler umut ışığı olduk ve kesinlikle direnişimizden vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti.

(Yeni Yaşam)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler