SGK normalleşmeye çabuk ayak uydurdu: Özel hastaneler artık hasta alamayacak

SGK, pandemi sürecinde özel hastanelere yaptığı salgın bakım hizmeti ödemesini sonlandırdığını ve salgın öncesi sürece dönüldüğünü özel hastanelere bildirdi. Bu kararla birlikte özel hastanelerin koronavirüs hastası kabul etmesi zorlaşacak

SGK normalleşmeye çabuk ayak uydurdu: Özel hastaneler artık hasta alamayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özel hastanelere gönderdiği duyuruyla birlikte pandemi sürecinde özel hastanelere sunduğu salgın bakım hizmeti ödemesinin sonlandırıldığı ve eski düzene geri dönüldüğünü bildirdi. Özel hastaneler ortak bir açıklama yayınlayarak bu duruma tepki gösterdi.

Milliyet'in haberine göre indirilmli uygulamayı 30 Haziran itibariyle başlattığını duyuran SGK’ya özel hastaneler ortak bir açıklama ile tepki gösterirken, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat Milliyet’e şu açıklamalarda bulundu:

 

"Hukuka aykırı"

“SGK’ya göre pandemi bitmiştir. Pandemi sürecinde İstanbul’da bu işin yüzde 40 oranında yükünü çeken özel sekötre ihtiyaç kalmamıştır. Bundan sonra da Türkiye normalleştiği için de pandemi ödemesinden vazgeçmiştir. Bu pandemi bir daha çıkmayacak, 2. dalga olmayacak demek. SGK pandemi sürecinde ‘Bu fiyatı artdırdım vatandaştan fark alamazsınız’ diyordu. Şimdi fiyat indiriyor, ‘fark alamazsınızı’ da kaldırmıyor. 9 Temmuz’da diyor ki, ‘ayın 30’undan itibaren bu şekilde ödeyeceğim’. Siz hastaya bakmışsınız, tedavisini yapmışsınız indirimi geçmişe dönük yapıyor. Bu Anayasaya’ya, insan haklarına, ticaret hukukuna aykırı bir işlem.”

 

"Hasta bakamayız"

Bakım hizmeti ücretini SGK’nın koronavirüs öncesi döneme indirdiğini vurgulayan Bahat, bu ücretin yoğunbakım için günlük 230 TL, hasta yatışının ise 43 TL olduğunu belirtti. Bu rakamların pandemi sürecinde günlük yatış için 650 TL, yoğunbakım için de bin 200 TL civarında olduğunu kaydeden Bahat, kararın vatandaşı nasıl etkileyeceği sorusuna şu yanıtı verdi:

“Vatandaş bundan sonra Kovid-19’da özel sektörü bir tercih olarak kullanamayacak. Geldiğinde cebinden de ödemeyecek çünkü özel sektör bu fiyatlara alamayacak. Sürekli zarar ederek hasta bakamayız. Genellikle acil şartlarda gelir koronavirüs hastaları. Özel sektör bunun için bir ekipman bulunduramayacağı, ilacı karşılayamacağı için doğal olarak hasta alamayacak. Kamu hastaneleri bakacak.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler