Sezgin Tanrıkulu: Osman Kavala'yı Türkiye’nin Başsavcısı Erdoğan yeniden tutuklattı

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Kavala’yı Erdoğan Türkiye’nin başsavcısı gibi davranarak mahkum etti. Tutuklama iradesini kendisi gösterdiği için de Osman Kavala’nın ya da Türkiye Başsavcısı’nın tutuklattığı insanların tahliyesine bir yargı kurumu karar vermiyor” dedi

Sezgin Tanrıkulu: Osman Kavala'yı Türkiye’nin Başsavcısı Erdoğan yeniden tutuklattı

 

SiyasiHaber

18 Şubat’ta görülen Gezi Davası’nda kendisine isnat edilen tüm suçlardan hakkında beraat ve tahliye kararı verilen Osman Kavala, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz’ın ‘darbe teşebbüsü’ iddasıyla sevkettiği 8’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından yeniden tutuklandı.

Osman Kavala’nın yeniden tutuklanmasının hemen ardında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Avukat Sezgin Tanrıkulu, “Kavala’yı Erdoğan Türkiye’nin başsavcısı gibi davranarak mahkum etti. Tutuklama iradesini kendisi gösterdiği için de Osman Kavala’nın ya da Türkiye Başsavcısı’nın tutuklattığı insanların tahliyesine bir yargı kurumu karar vermiyor” dedi

 

 

Osman Kavala’nın 1 Kasım 2017’de aynı dosyadan ve aynı iddialardan tuklandığını ve sonrasında 11 Ekim 2019’da  re’sen tahliye edldiğini hatırlatan Sezgin Tanrıkulu şunları söyledi:

“Dostumuz, arkadaşımız Osman Kavala, dün beraat etti, tahliye edildi. Bugün az önce tekrar 8’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.  2017/96115 sayılı soruşturma dosyası üzerinden tutuklandı. Bu soruşturma dosyasının numarası 1 Kasım 2017 tarihli. Yani 1 Kasım 2017 tarihinde de bu soruşturma dosyası üzerinden aynı iddialarla tutuklanmıştı.  Aynı savcı kendisini 1 Kasım 2017 tarihinde aynı iddialarla tutuklamaya sevk etmişti. Yine Osman Kavala, bu iddialarla 11 ekim 2019 tarihinde savcının talebi üzerine, re’sen tahliye edildi.  Yani 10 Ekim 2019 tarihinde tutuklandığı iddialardan dolayı, yargılandığı dava dosyasının dışında bu iddiadan da re’sen tahliye edilmişti. Bugün ise, aynı soruşturma numarası üzerinden, bir kez daha savcı tutuklama istedi ve tutuklama kararı verildi.

Bunun hukukla bir alakası yok. 35 yıldır avukatlık yapıyoruz. Her ortamda avukatlık yaptık. Sıkıyönetim Mahkemlerinde yaptık, Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yaptık, Özel Yetkili Mahkemelerde yaptık, darbe dönemlerinde yaptık ama bunun gibi inanılmaz bir hukuk çürümüşlünü başka bir dönemde görmedik. Bu cahil cesareti bile değil. Aynı evrak üzrinden, aynı iddialarla, aynı savcı tarafından tutuklamaya sevk edilmek. Dolayısıyla Türkiye’de hukuk yoktur. Kurum olarak da yargı yoktur. Azı fazlası değil, Türkiye’de kurum olarak yargı yoktur.

Zaten bugün sayın Erdoğan’da yaptığı grup toplantısında Gezi’yi bir kez daha mahkum etti. O ne kadar mahkum ederse etsin. Bizler dayanışma içerisinde olmaya ve bu zulüm düzenine karşı çıkmaya devam edeceğiz.

Sonuç şu: Osman Kavala tutuklandığı andan itibaren Erdoğan kendisini Türkiye’nin başsavcısı gibi davranarak mahkum etti. Tutuklama iradesini kendisi gösterdiği için de hiç kimse Osman Kavala ya da Türkiye Başsavcısı’nın tutuklattığı insanların tahliyesine bir yargı kurumu karar vermiyor. Olay budur”

 

Osmn Kavala hakkında 11 Ekim 2019 tarihin'de verilen Re'sen tahliye kararı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler