Sezai Temelli: Şenyaşar ailesi Suruç'u terk etmek zorunda kaldı

Ağrı'daki esnaf ziyaretinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Temelli, seçim çalışmaları sırasında Suruç'ta gerçekleşen çatışmada eşi ve iki çocuğunu kaybeden Emine Şenyaşar ve ailesinin ilçeyi terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Sezai Temelli: Şenyaşar ailesi Suruç'u terk etmek zorunda kaldı

Ağrı’da esnaf ziyaretinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 24 Haziran seçimleri öncesinde Suruç’ta dört kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı ve çatışmaya ilişkin konuştu.

Temelli, çıkan olaylarda hayatını kaybeden esnaf Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ın ailesinin tehdit aldığını ve Suruç’u terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Temelli: Suçluları bulun

Hacı Esvet Şenyaşar’ın eşi Emine Şenyaşar ve hayatta kalan çocuklarının tehdit edildiğini belirten Temelli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslendi:

“Seçim döneminde Suruç’ta yaşanan olayı unutmadık. Arkadaşlarımız hunharca katledildi. Bütün failler belli olmasına rağmen bir kişi bile gözaltına alınmadı. Bir kez daha soruyorum, üç arkadaşımızın katilleri nerede? Bakın üç üyesini kaybeden Şenyaşar ailesi, bu kadar büyük bir mağduriyet yaşamış aile tehdit ediliyor. Suruç’tan Urfa'ya taşınmak zorunda kalıyorlar.

“Bu aileyi tehdit edenlerle ilgili de hiçbir işlem yapılmıyor. İçişleri Bakanına sesleniyorum; siz kamu adına iş yapıyorsunuz. Suç varsa soruşturacaksınız. Üç insan katledilmiş, hiçbir şey yapılmış değil. Bu suçluları bulun, Emine Şenyaşar ve ailesini kim tehdit ediyorsa gerekli işlemleri başlatın.”

Emine Şenyaşar: Bir evde bes aile kalıyoruz

Mezopotamya Ajansı (MA), Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar ile görüşmüş, ailenin Suruç'taki evini ve dükkanlarını terk ederek Urfa'ya yerleştiğini yazmıştı.

Emine Şenyaşar, olayın üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen faillerin hala tutuklanmadığını söyledi:

“Onlar üç kişiyi öldürdü. Bir kişi dahi gözaltına alınmadı. Şimdi mülteciler gibi bir evde beş aile kalıyoruz. Yerimizden yurdumuzdan göçtük.”

Osman Şenyaşar’ın evine polis baskını

MA’nın haberine göre, 21 Temmuz 04.00 civarında Hacı Esvet Şenyaşar’ın kardeşi Osman Şenyaşar’ın evine polis baskın düzenledi.

Şenyaşar evde bulunmadığı için gözaltı işlemi yapılamadı ancak elektronik eşyalarına el konulduğunu ve ifade vermek için emniyete çağrıldığını söyledi.

Osman Şenyaşar, AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın aile fertlerinden Faik Yıldız tarafından tehdit edildiğine dair Urfa Adliyesi’ne suç duyurusunda bulunmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler