Seyhan’da saldırıya uğrayan Suriyeliler: Can güveliğimiz yok

Adana Seyhan’da çocuk istismarı sonrası linç girişiminin hedefi haline gelen Suriyeliler, saldırıların ‘organize’ olduğunu, can güvenliklerinin kalmadığını söyledi.

Seyhan’da saldırıya uğrayan Suriyeliler: Can güveliğimiz yok

Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Dumlupınar Mahallesi'nde yaşanan çocuk istismarı sonrası failin Suriyeli olduğu rivayeti üzerine linç girişimine maruz kalan Suriyelilerin tedirginliği sürüyor.

Şu ana kadar Suriyelilere ait 200'e yakın ev ve işyeri ile 60 araç tahrip edildi. Olaylarla ilgili 70'i aşkın kişi gözaltına alındı. Olaylardan sonra mahallelere sevk edilen binlerce polis, zırhlı araçlarla mahalleleri ablukaya aldı.

Polisin kuşattığı mahallelerde yaşayan Suriyeliler şimdilik evlerinde çıkamıyor. Suriyelilerin yağmalanan dükkanlarına Türk bayrakları asıldı.

Yaşanan saldırıya anlam veremediklerini söyleyen Suriyeliler, “Suçumuz nedir? Bilmiyoruz. Neden yaşananları hepimize mal ediyorlar. Bu haksızlık” diyerek tepkilerini dile getirdi. Can güvenliklerinin olmadığını belirten Suriyeliler, polis gözetiminde yapıldığını ileri sürdü.

Muhammed Hasan Beker adlı Suriyeli mülteci, 4 yıldır esnaflık yaptığını ve saldırı sırasında dükkan civarında olduğunu söyleyerek, “Suriyeli istemiyoruz, diye bağırıyorlardı. 20 bin TL zararım var. Dükkanlara saldırı olduğunda polis müdahale etmiyordu” dedi.

'Suriyeliler gitsin'

Bölgede yaşayanlardan bazıları, tüm sorunların kaynağını Suriyeliler olarak görüyor ve bu nedenle mahallelerini terk etmelerini istiyor. Bazı yurttaşlar ise Suriyelere saldırıların başka mahallelerden gelenler tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürüyor.

'Halep Mahallesi'

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 2019 yılı verilerine göre, Adana'da 238 bin 234 Suriyeli yaşıyor. Suriyelilerin çoğunluğu ise Seyhan ilçesine bağlı Kocavezir, Meydan, Mirzaçelebi ve Gülpınar mahallelerinde ikamet ediyor. Suriyelilerin yerleştiği bu mahallelerde daha çok Türk, Arap, Kürt ve Romanlar yaşıyor. Büyük çoğunluğu Halep kentinden gelen Suriyeliler, ev ve işyeri kiralayarak, hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Bit Pazarı olarak bilenen Kocavezir ve Mirzaçelebi mahalleleri; Suriyelilerin yoğun göçünden dolayı “Halep Mahallesi” olarak adlandırılıyor.

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler