SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Oruç'un ihraç edilmesi protesto edildi

SES Diyarbakır Eşbaşkanı Recep Oruç’un bakanlık talimatıyla ihraç edilmesine tepki gösteren Amed Emek ve Demokrasi Platformu, hukuksuzca ihraç edilenlerin bir an önce işlerine başlatılmasını istedi.

SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Oruç'un ihraç edilmesi protesto edildi

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, katıldığı bir basın açıklaması nedeniyle hakkında açılan davada beraat etmesine rağmen Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulunun yürüttüğü soruşturma sonucunda ihraç edilen SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Recep Oruç’a ilişkin Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. HDP Diyarbakır Milletvekilleri Saliha Aydeniz, Semra Güzel ile birlikte meslek odalarından çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, “Mahkeme beraat verdi, bakanlık ihraç etti, hukuk bunun neresinde?” pankartı açıldı. “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli,  OHAL döneminde yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) OHAL’in kalıcı hale getirildiğine dikkat çekerek, bu anti demokratik uygulamaların yaşamın her alanını etkilediğini söyledi.

'Krizin nedeni savaş politikaları'

“Türkiye’de ve Dünyada yaşanan toplumsal olaylara kayıtsız kalmadık ve kalmayacağız” diyen Adıbelli,   savaşın olduğu bir yerde sağlıklı bir toplumun olamayacağını ifade etti. Ekonomik krize değinen Adıbelli, şunları söyledi: “Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve sonrasında Cumhurbaşkanının ekonomik krize ilişkin merminin fiyatını hatırlatarak ekonomik krizin sebebini itiraf etmiştir. Halkın refah düzeyinin artırılması için ülkenin bütçesini savaşa değil, sağlığa, eğitime, kamusal alanlara, kamu emekçisine aktarılsın diye mücadele etmeye devam edeceğiz.”

'Hukukun üstünlüğü yok sayılmıştır'

Bakanlığın aldığı ihraç kararının hukuksuz olduğunu ve demokratik mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizen Adebelli, “Demokratik ve hukuk devletinde Anayasal güvence altına alınan ifade özgürlüğü ve mahkeme kararlarını değerlendirdiğimizde hukukun üstünlüğü burada yok sayılmıştır. Sorgusuz sualsiz ve hukuksuzca ihraç edilenlerin bir an önce işlerine başlaması ve iş güvencemize ve güvenli geleceğimize dönük saldırılara karşı demokratik kamuoyunun dayanışmaya ve mücadeleye çağırıyoruz” diye konuştu.

'Öldürme yerine yaşatmayı seçeceğiz'

HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz de, hukukun üstünlüğü ve adaletin bağımsızlığının bir kez daha hiçe sayıldığını söyledi. Yaşatma yerine öldürmeyi seçmediklerini ve bundan sonra da seçmeyeceklerini dile getiren Aydeniz, Cizre’de tutuklanan 4 sağlık emekçisinin serbest bırakılmasını istedi.

'Savaş halk sağlığı sorunudur'

KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy da, emekçilere her gün yeni bir baskı ve şiddet politikasının uygulandığını ifade ederek, bu baskı ve şiddettin normalleştirilmeye çalışıldığını söyledi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya ise, savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğu bilimsel bir gerçeklik olduğunu belirterek, meslekleri gereği savaşa karşı durmak zorunda olduklarını hatırlattı. Yerlikaya, son dört yıldır süregelen bu hukuksuzluğa son verilmesi gerektiğini ifade etti. 

(Mezopotamya Ajansı)

Etiketler: Diyarbakır, SES, KESK, açıklama

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler