Sermayenin kâr hırsı: Türkiye'de her 4 saatte bir iş cinayeti yaşanıyor!

Bugün 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü. İşçiler bugün de iş cinayetlerine kurban gidiyor ve emeklerinin karşılığını alamıyor. İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’de her 4 saatte bir iş cinayeti yaşandığı belirtildi.

Sermayenin kâr hırsı: Türkiye'de her 4 saatte bir iş cinayeti yaşanıyor!

Zonguldak Kozlu’da 3 Mart 1992 günü yaşanan kazada 263 işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi.

31 Mayıs-3 Haziran 2012 tarihlerinde Ankara Kocatepe Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen TMMOB 42. Genel Kurulu’nda, son yıllarda hızla artan iş cinayetlerine karşı, 3 Mart “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” ilan edildi.

Bugün TMMOB’nin İş cinayetlerine karşı mücadele günü ilan ettiği 3 Mart. İşçiler iş cinayetlerine kurban gitmeye devam ediyor, Ataması yapılmayan öğretmenler fabrikalarda hayatlarını kaybediyor.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla şube lokalinde açıklama yaptı. TMMOB’a bağlı odaların yöneticilerinin katıldığı açıklamayı Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Yöneticisi Cengiz Göltaş yaptı. MA’nın haberine göre 3 Mart 1992 tarihinde Kozlu kömür madeninde 263 madencinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Göltaş, Türkiye’de çalışma yaşamında yaşanan ölümlerin uzun zamandan beri sistematik bir hal aldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu yüzden yaşanan ölümler kamuoyu tarafından kaza değil, cinayet olarak adlandırılmaktadır. Bu cinayetin failleri, kâr hırsını can güvenliğinin önünde tutanlardır. Bu durumu görmezden gelen, gerekli denetimleri yapmayan, sorumluları hak ettikleri biçimde cezalandırmayanlar da iş cinayetlerinin müşterek failleridir.”

Göltaş, basına yansıyan rakamlara göre 2017 yılında Türkiye’de en az 2 bin 6 işçinin yaşamını yitirdiğini kaydederek, “Yani ülkemizde her 4 saatte bir emekçi, evine ekmek götürebilme gayretinin bedelini hayatıyla ödemektedir” dedi.

'Nedeni devlet ve işverenin sorumsuz tutumu'

İş cinayetlerinin nedeninin devlet ve işverenin “sorumsuz tutumu” olduğunu belirten Göltaş, bu durumun önüne geçilebilmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“İlk adım, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusuna kamusal bir anlayışla yaklaşmaktır. Başta, 4857 sayılı İş Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu olmak üzere bu alana ilişkin tüm yasalar, kamusal bir bakış açısıyla yeniden düzenlenmelidir. Her şeyden önce emekçilerin gelecek kaygısı hissetmeyeceği, güvenli bir çalışma ilişkisi yaratılmalıdır. Bunun için de İş Kanunu’nda yer alan ‘telafi çalışması’, ‘denkleştirme’, ‘çağrı üzerine çalışma’, ‘kısmi süreli çalışma’, ‘asıl işveren-alt işveren ilişkisi’ ve ‘geçici iş ilişkisi’ gibi esnek ve kuralsız çalışma hükümleri derhal kaldırılmalıdır.” Göltaş, son olarak tüm kamuoyunu iş cinayetleri konusunda duyarlı olmaya çağırdıklarını söyledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler