Sermaye örgütleri: Cemaat operasyonlarını yaparken sermayeyi ürkütmeyin

Darbe girişimin ardından başlayan sivil darbe süreci operasyonlar, el koyma ve denetimlerle sürerken Cemaat sermayesine yönelik operasyonlar için sermaye örgütlerinden uyarı geldi. “Sermayeye cerrahi müdahalenin yapıldığı gibi dikkatli olunması lazım”

Sermaye örgütleri: Cemaat operasyonlarını yaparken sermayeyi ürkütmeyin

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı operasyonlarla “sermayeyi ürkütmeme” çağrısında bulunurken Taşyapı gibi şirketler de operasyon dalgasını zararsız şekilde geçirmenin peşine düştü.

CNN Türk Ankara kanalına yaptığı  geçmiş olsun ziyareti sırasında sermaye operasyonlarına yönelik açıklama yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, gerekenin yapılması ancak cerrahi müdahale yapılır gibi dikkatli olunması uyarısında bulundu. “Sermayeyi ürkütürsek yarın bu ülkenin geleceğine zarar vermiş oluruz” diyerek AKP’yi uyaran Hısarcıklıoğlu’nun sesini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci duydu.

Habertürk’e verdiği röportajında “Üzerine gidilen şey A ya da B şirketi değil, Ahmet ya da Mehmet’tir” diyen Zeybekci, Cemaat şirketlerinde çalışanların mağdur olmaması için de dikkatli olacaklarını söyledi. Şirket kapatmalarının risklerine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu Cemaat yapılanması içinde olup hatasından dönenlerin olabileceğini söyleyerek fırsat verilmesini istedi.

Darbe sonrası sermayeye PR çalışması CEO’lardan: Türkiye çok güzel gelsenize

Darbe sonrası yabancı sermayedarın Türkiye’de yatırım yapmaması riskine karşı önlem almaya çalışan Ekonomi Bakanlığı’na TOBB da bütün üyelerine ticaret yaptıkları insanlara Türkiye’de yaşananların anlatılması için attıkları mesajla destek verdi. Türkiye ile ekonomik ilişki içerisinde olan 24 ülkede “Türkiye hikayemi keşfet” isimli bir kampanya başlatan bakanlık, Türkiye’nin “dostlarının ağzından” anlatılacağını ve bu dostların şirketlerin CEO’larından oluşacağını açıkladı. Zeybekci, kampanya için hazırlanan afişlerin 24 ülkede gösterileceğini kaydederken, bu afişlerin, TV spotları, metro, havalimanlarında, billboard’larda ve gazetelerin arka sayfasında tam sayfa olarak yer alacağını anlattı.

Afişlerde, Türkiye’de görevli yabancı CEO’ların fotoğrafları ve kendi kaleme aldıkları sözleri yer alırken CEO’lar, mesajlarında herkesi Türkiye’ye davet ediyor. Daha sonra bu 24 ülkeyi ziyaret edeceklerini belirten Zeybekci, o ülkelerde Türkiye sempozyumları yapacaklarını ve yabancı gazetecilerin Türkiye’ye çağrılacağını ve kampanya sürecinin 1 ay süreceğini ifade etti.

8 bin şirket incelemeye alınacak

Hürriyet’in hükümet kaynaklarından edindiği bilgiye göre Cemaat’e ait mali değeri yüksek 8 bin şirket hakkında inceleme başlatıldı. Bu şirketler için üç aşamalı bir inceleme yapılması planlanırken bu aşamalar mali denetim, kayyum atama ve kapatma olacak. Sadece darbe girişimine doğrudan destek veren şirketler için kapatma işleminin uygulanacağının belirtildiği haberde bir bakanın “Mesela, bazı şirketlerin örgüte para aktardığını, kiralama yaptığını tespit ediyoruz. Şirket onların olmasa bile,       başka yollarla bu örgüte destek vermiş, okullarını yapmış, başka çalışmalarını finanse etmiş. Bunlarla ilgili farklı denetim yöntemleri ve ceza yöntemleri getireceğiz. El konulacak ve kapatılacak olanlar, direkt darbe girişiminde rol alanlar olacak” söylediği belirtildi.

Taşyapı ne yapacağını şaşırdı: Ben müze yapayım siz darbeyi önleyen telefonu içine koyun

Sermayeye yönelik operasyon her geçen gün daha da kapsamlı hale gelirken Taşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı operasyon kapsamına alınma korkusundan ne yapacağını şaşırdı. Darbe gecesi Erdoğan’ın Facetime ile bağlantı kurduğu Hande Fırat’ın telefonunun darbeyi önleyen telefon olduğunu ve müzeye konulması gerektiğini söyleyen Turanlı “Demokrasi Müzesi’ni kurmaya ben talibim, devlet bir yer verirse, hemen inşaatına başlarım” diye ekledi.

Önümüzdeki yıl enerji, inşaat ve turizm alanında 2 milyar dolar değerinde yatırım yapmayı planladıklarını söyleyen Turanlı, TOKİ koşullarında konut üreteceklerini belirtti. “Faiz almayacağız, banka kredisi aramadan, Taşyapı kredisi ile satış yapacağız, vadeyi uzuna yayacağız” diyen Turanlı, ülkenin kalkınması için bürokrasidekilerin ayıklanması gerektiğini ifade etti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler