Şengal’in filmini çekti, 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla tutuklandı

Hozan Cane olarak da bilinen Almanya vatandaşı Kürt şarkıcı ve sinemacı Saide İnaç, dört aydır tutuklu. Avukatları, İnaç’ın tutuklanmasının asıl nedeninin Şengal’de çektiği “74. Soykırım” filmi olduğunu söyledi.

Şengal’in filmini çekti, 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla tutuklandı

Hozan Cane olarak da bilinen Almanya vatandaşı Kürt şarkıcı ve sinemacı Saide İnaç, HDP seçim çalışmalarına katılmak amacıyla geldiği Edirne’de 23 Haziran 2018 tarihinde gözaltına alındı.

“Terör örgütü propagandası, terör örgütü üyeliği ve Atatürk’e hakaret” ile suçlanan İnaç, 26 Haziran’da savcılıkça ifadesi alındıktan sonra Edirne 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla tutuklandı.
İnaç’ın avukatları Nevroz Akalan ve Mustafa Peköz, tutuklama kararına itirazlarının somut bir gerekçe gösterilmeden reddedildiğini söylüyor.

Şengal filmi nedeniyle

Akalan ve Peköz’e göre İnaç’ın hedef alınmasının esas nedeni Şengal’de çektiği “74. Soykırım” (74th Genocide Shingal) filmi. Monaco, Köln ve Cannes festivallerinde birçok ödül almış olan filmden görüntüler ile birlikte İnaç tarafından kullanılmayan ve kendisine ait olmayan sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlar, tutuklanmasına gerekçesi olarak gösterildi.

Yaklaşık 4 aydır tutuklu bulunan İnaç’ın birçok sağlık sorunu da bulunuyor ancak bu yöndeki başvurular da dikkate alınmadı. İlk duruşması 26 Eylül’de Edirne 3. Ağır Ceza Mahkeme’sinde görülen Saide İnaç’ın ikinci duruşması 18 Ekim’de görüldü ve yine tutukluluğa devam kararı verildi.

Karar duruşması 14 Kasım’da

“Müvekkilimiz haksız yere, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda ağır sağlık sorunları ile hala tutuklu bulunmaktadır” diyen avukatları, İnaç’ın karar duruşmasının 14 Kasım’da görüleceğini ve mahkemenin alelacele bir mahkûmiyet kararı vermeye çabası içinde olduğunu ve gerek Türkiye’de gerek uluslararası alanda oluşacak kamuoyunun davanın seyrini etkileyeceğini belirttiler.

(Sendika.Org)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler