Sendikanın eylem kararı işçinin haklarının alınmasıyla sonuçlandı

Zeytinburnu Yedi Mavi şantiyesi işçisi Hasan Oğuz’un 3 aylık maaşının ödenmemesi nedeniyle Dev Yapı-İş şantiye önünde basın açıklaması yapma kararı aldı. Eylem kararı patronun, Oğuz’un tüm alacaklarını ödemesini sağladı. Bunun üzerine Oğuz “Ancak örgütlü olarak, sendikayla birlikte hareket ederek haklarımızı savunabiliriz” dedi.

Sendikanın eylem kararı işçinin haklarının alınmasıyla sonuçlandı

SiyasiHaber

Zeytinburnu Yedi Mavi şantiyesi işçisi ve DİSK/Dev Yapı-İş sendikasının 3. Bölge temsilcisi olan Hasan Oğuz’un 3 aylık birikmiş maaşı işveren tarafından ödenmedi. Sendikanın 1 aydır yaptığı girişimler de sonuçsuz kaldı.

Bu nedenle Dev Yapı-İş sendikası bugün (28 Aralık, Cuma) saat 11.00’de Yedi Mavi şantiyesinin önünde basın açıklaması yapma kararı alıp kamuoyuna duyurdu.

Yüklenici firma, sendikanın eylem kararı almasının ardından inşaat işçisi Hasan Oğuz’un tüm alacaklarını ödedi. Bunun üzerine Dev Yapı-İş bir açıklama yaparak eylemin iptal ettiğini duyurdu. Açıklamada, “Direne direne kazanacağız” dendi.

Birikmiş maaşlarını sendikanın desteğiyle alan Hasan Oğuz SiyasiHaber’e olayın gelişimini şöyle anlattı:

“Benim 6-7 aydır çalıştığım şantiye, 1 seneye yakın da çalıştığım taşeron bir firma… Son 2-3 aydır ödemeler aksıyordu… 50-100 lira vererek geciktiriyordu ödemeleri… En sonunda “böyle olmaz, çıkacağım işten” dedim. Ve işten ayrıldım. Daha sonra sendikayla birlikte taşeron firmayla görüştük. Yine “şu gün vereceğiz, bugün vereceğiz” deyip oyaladılar. Son olarak 5 Aralık’ta hesabı kapatacaklarını söylemişlerdi. Onun üzerinden de 20-25 gün geçti, ödemediler. Biz de bunun üzerine, iyiniyetin suiistimal edildiğini görünce, basın açıklamasıyla ‘bunu kalıcı bir direniş haline getireceğiz’ deyince, hemen telefonlar dönmeye başladı. “Sakın gelmeyin, hemen yatırıyoruz” dediler. Ben de “bugün saat 10’a kadar yatırdınız yatırdınız, yoksa şantiyenin önüne geliyoruz” deyince, saat 10’da parayı yatırdılar.”

Hasan Oğuz son olarak örgütlü mücadeleye vurgu yaptı:

“Hakkım olan ödemeyi almış olmam, direnişin sağladığı bir sonuçtur. Birey olarak işçi olmanın bir anlamı yok; ancak örgütlü olarak, sendikayla birlikte hareket ederek haklarımızı savunabiliriz. Başka türlü olmaz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler