Sendikalar genel grev uyarısı yaptı, kıdem tazminatı değişikliği şimdilik ertelendi

İşçinin emeğinin güvencesi olan kıdem tazminatı için Varlık Fonu’na devretmeye niyetlenen AKP’ye tepkiler sürüyor. Sendikalar genel grev uyarısı yaparken, değişiklik şimdilik ertelendi

Sendikalar genel grev uyarısı yaptı, kıdem tazminatı değişikliği şimdilik ertelendi

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde dile getirilen Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile Kıdem Tazminatı’nın Varlık Fonu’na devredilmesi çalışmalarına tepkiler devam ediyor. DİSK başta olmak üzere Türk-İş’in de “genel grev” uyarısı yapması ile değişiklik şimdilik “Torba Yasa”dan çıkarıldı. Ancak 25 yaş altı ile 50 yaş üstünü kıdemden uzaklaştıracak esnek çalışma düzenlemesinin pakette yer alacağı belirtiliyor.

 

Şimdilik çıktı ama…

AKP’nin “İstihdam kalkanı paketi” olarak adlandırdığı “Torba Yasa” önerisi bu hafta Meclis’e sunulacak. Daha önce paketin içerisinde kıdem tazminatı değişikliği de vardı. Ancak işçi ve işveren örgütlerinin itirazları üzerine kıdem düzenlemesinin “Torba”dan çıkarıldığı öğrenildi.

 

Sendikasız toplantı

AKP, işçi ve işveren örgütlerinden kendi aralarında değerlendirme yapmalarını ve önerilerini sunmalarını istedi. Ancak Erdoğan ve işverenlerin yaptığı son toplantıda işçi sendikalarının hepsi yoktu. Buna karşın Meclis’in Temmuzda tatile girmesi bekleniyor. Bu nedenle kıdem tazminatı değişikliğinin ekim ayında, Meclis açıldıktan sonra, yeniden gündeme getirileceği tahmin ediliyor.

 

‘Kısmi Çalışma’ getiriliyor

Bu hafta Meclis’e gelecek pakette ise 25 yaş altı ile 50 yaş üstü çalışanlar için düzenleme olması bekleniyor. AKP, 25 yaş altı ile 50 yaş üstüne esnek, kısmi zamanlı çalışma getiriyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu gruplarda part-time, kısmi zamanlı çalışmayı teşvik edeceklerini söylemişti. Esnek çalıştırılan personel için işverenlere destek verilmesi bekleniyor. Ancak burada çalışanların kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmayacakları konusunda ciddi sıkıntı var. İşçinin kıdem tazminatı hakkını elde edebilmesi için yasada bazı şartlar aranıyor.

 

İşçiye kıdem oyunu 

Belirli süreli iş sözleşmesi”nin kararlaştırılan sürenin dolmasıyla kendiliğinden sona ermesi hali, kıdem tazminatı ödenmesini gerektiren haller arasında sayılmıyor. Bu nedenle de kıdem tazminatı ödenmiyor. Yargıda da bu yönde alınmış kararlar bulunuyor. AKP’nin getireceği paket ile 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri için “belirli süreli iş sözleşmesi” öngörülmesi halinde bu yaş gruplarında kıdem tazminatı zora giriyor. Böyle bir durumda bu işçilerin kıdem tazminatı alamayacakları belirtiliyor.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler