Sendika ve odalardan kayyum tepkisi: Demokrasiye ağır bir darbe

KESK, DİSK ve TMMOB Diyarbakır, Mardin ve Van'da seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyum atanmasına açıklama yaparak tepki gösterdi.

Sendika ve odalardan kayyum tepkisi: Demokrasiye ağır bir darbe

HDP'li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına "Siyasal bir darbe" diyen KESK'ten "Alışmadık, alışmayacağız, alıştıramayacaklar" açıklaması gelirken, DİSK "Demokrasiye ağır bir darbedir" yorumu yaptı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da yaptığı açıklamda, "Seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması sadece halk iradesine değil, halkın demokrasiye ve seçimlere olan inancına da darbe vurmaktadır" dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da kayyum atamalarına ilişkin açıklama yaptı.

KESK: Alışmadık, alışmayacağız, alıştıramayacaklar

KESK'in yaptığı yazılı açıklamada, AKP’nin seçimleri anlamsızlaştırmaya ve ortadan kaldırmaya çalıştığı belirtilerek, "Seçilmelerin üzerinden henüz dört ay geçmemiş iken, daha geçmiş dönemin bilançosunu çıkartmakla uğraşırlar iken, büyük bir gürültü ve binlerce polisin operasyonuyla görevden alınmalarının hukuki bir dayanağının olmadığı görülüyor. Öne sürülen gerekçelerin hiçbiri inandırıcı olmadığı gibi seçimlerden önce ‘gerekirse yine kayyum atayacağız’ denildiğini de unutmuş değiliz. Benzer bir tehdidin İstanbul seçimleri sürecinde de yapıldığını göz önüne aldığımızda kayyum politikasının genişleyerek devam edeceğini düşünmekteyiz" denildi.

Kayyum ataması ile halk iradesinin açıkça hiçe sayıldığının ifade edildiği açıklamanın devamında şunlar denildi:

"Üç büyükşehir belediye başkanının da yüzde 50’lerin çok üzerinde oy aldığı düşünüldüğünde vahim bir siyasal darbe ile karşı karşıya olduğumuz görülmektedir. Biliyoruz ki, kayyum politikası ülkede demokrasiden, barıştan, emekten yana olan herkese verilmiş bir gözdağıdır. Kimsenin kendini halkın iradesi ve yargının yerine koyma hakkı yoktur. Bu durum rejimin temel bir özelliği haline gelse de demokrasiye yapılan darbeleri kabul etmedik, etmeyeceğiz. Alışmadık, alışmayacağız, alıştıramayacaklar. Bu hukuksuz, bu antidemokratik zihniyete karşı, tüm kutuplaştırma ve düşmanlaştırma çabalarını aşarak, demokratik bir ülkeyi inşa etme mücadelemizi demokrasiden yana olan tüm kesimlerle yan yana gelerek sürdürmeye devam edeceğiz."

DİSK: Demokrasiye ağır darbe

Diyarbakır, Van, Mardin belediyelerine daha önce de atanan kayyumları hatırlatarak İçişleri Bakanlığı kararına tepki gösteren DİSK, resmi sosyal medya hesabından şu açıklamayı paylaştı: "Dört ay önce yapılan seçimde halkın iradesinin tecelli ettiği Diyarbakır, Van, Mardin belediyelerine yine kayyım atandı. Halkın iradesini yok sayan, seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan bu hukuksuzluk demokrasiye ağır bir darbedir."

(Evrensel)

Etiketler: Sendika, KESK, DİSK

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler