Şemdinli'deki patlamada çok sayıda asker yaşamını yitirdi!

Hakkari Şemdinli'de dün saat 17:00 sıralarında mühimmat deposunda patlama yaşanmış ve 25 askerin yaralı 7 askerin ise kayıp olduğu aktarılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaşanan patlamada 4 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ancak yaşamını kaybeden asker sayısının 20'e yakın olduğu iddia ediliyor.

Şemdinli'deki patlamada çok sayıda asker yaşamını yitirdi!

Fotoğraf: DHA

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Ortaklar köyünde bulunan üs bölgesindeki karakolda dün akşam saat 17.00'de mühimmat deposunda patlama oldu. Konuyla ilgili ilk açıklamayı yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 26 askeri yaralandığı, 7 askere ulaşılamadığını söyledi. Ancak bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 4 askeri yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yerel kaynaklar ise ölen asker sayısının 20'ye yakın olduğunu iddia ediyor.

Hulusi Akar: Arama faaliyetlerimiz devam ediyor

Yaralı askerleri hastanede ziyaret ettiğini belirten Akar, “Yangın söndürme, soğutma çalışmalarımız ve bu arada arama faaliyetlerimiz de aynı şekilde devam ediyor” dedi.

Adli, idari ve teknik çalışmalar için gerekli görevlendirmelerin yapıldığını ve çalışmaların başladığını da ifade eden Bakan Akar, şunları dile getirdi:

“Bunların sonucunda kazanın asıl nedenini öğrenmemiz mümkün olacak. Şu anda gerekli güvenlik tedbirlerimizi almak suretiyle diğer faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. İnşallah arkadaşlarımız da sağ salim taburcu olacak, diğer arkadaşlarımıza da ulaşacağımızı değerlendiriyoruz.” 

Erdoğan: '4 şehit 20 yaralı var'

Beştepe’de düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan patlamaya dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 4 askerin yaşamını yitirdiğini 20 askerin ise yaralı olduğunu açıkladı. Ancak yaşanan patlamanın şiddetinin çok büyük olduğu ve yaşamını yitiren asker sayısının daha fazla olduğu iddia ediliyor. Erdoğan, Hulusi Akar'ın açıkladığı ulaşılamayan 7 askere dair ise hiçbir şey söylemedi. 

''Bu gece maalesef Hakkari’de mühimmat deposundaki patlama sebebiyle 4 evladımız şehit oldu, 20 civarında yaralımız var. Allah’tan şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyoruz. Görünürde Kandil’deki PKK’yı terör örgütü ilan edip ödül koyanların arka planda aynı teröristlerle nasıl iş tuttuklarını çok iyi biliyoruz. Kuzey Irak’taki terör yuvalarını birer birer dağıtarak Kandil’i de Sincar’ı da teröristlerin başına yıkma yolunda ilerliyoruz.''

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler