Şemdinli’de öğretmen ataması Emniyet Müdürlüğünden

Şemdinli'de eksik yapılan atamalardan kaynaklı boş kalan öğretmen kontenjanları için "ücretli öğretmen" adı altında yapılan atamanın Milli Eğitim Müdürlüğü yerine İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından GBT sorgulamasıyla yapıldığı öğrenildi. Emniyet'in yaptığı öğretmen atamalarında HDP'ye yakın olan isimlerin veto edildiği belirtildi.

Şemdinli’de öğretmen ataması Emniyet Müdürlüğünden

Öğretmen atamaları, her eğitim-öğretim yılının başlangıcında Milli Eğitim Bakanlığı'nın çözemediği en büyük sorunların başında gelirken, yetersiz atamalardan dolayı hem onbinlerce öğretmen atanamayarak işsiz bırakılıyor hem de atanmayan kadrolarda boş kontenjan kalıyor. Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 250 kontenjanın boş kaldığı öğrenildi. Özellikle sınıf, İngilizce ve Türkçe öğretmenliği alanlarında sıkıntılar yaşanırken, boş kalan kontenjanlara da "ücretli öğretmen" adı altında öğretmen ataması yapıldığı ve bunların da AKP'ye yakın olanlar kişiler olduğu kaydedildi.

Ücretli öğretmen atamasını emniyet yaptı

Halen atama bekledikleri için adlarını vermek istemeyen 4 yıllık Eğitim Fakültesi mezunu Şemdinlili öğretmenler ise, boş kalan kontenjanlar için "ücretli öğretmenliğe" başvurduklarını ancak başvurularının skandal bir şekilde kabul edilmediğini anlattı. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurduklarını söyleyen öğretmenler, "Ancak Milli Eğitim Müdürlüğü, başvuran kişilerin isimlerinin bulunduğu listeyi önce kaymakamlığa ardından da İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne göndermiş. Yani atanacak öğretmenlere Emniyet karar vermiş" dedi.

HDP'ye yakın olanlara emniyetten veto

Emniyet'in de atamalar için GBT sorgulaması yaptığını ifade eden öğretmenler, "HDP'li akrabası olanlar, HDP'ye yakın olanlar Emniyet'ten veto yemiş. Yine üniversitedeyken eyleme katılanlar veya siyasi bir nedenle gözaltına alınanlar, AKP'li şube müdürü tarafından atanmamış. Bize açık açık haksızlık yapıldı. Bizler 4 yıllık Eğitim Fakültesi mezunu boşta kalırken, 2 yıllık okuyanlar atanmış" şeklinde konuştu.

Boş kalan kimi kontenjanlara akıl almaz atamalar yapıldığını belirten öğretmenler, "Mesela sınıf öğretmenliği kontenjanına 2 yıllık mobilyacılık ve jeoloji mezunlarını atamışlar. Bunlar öğrencilere ne verebilir?" diye sordu. Konunun yetkililerce araştırılması gerektiğini kaydeden öğretmenler, duyarlılık çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin Şemdinli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görüştüğümüz Şube Müdürü Reşat Demirtaş, "Bilgi verme yetkimiz yok" dedi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler