Selvi: Afrin'den sonra AK Parti'nin oy oranı yüzde 55'e ulaştı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, 'Anketlerden çıkan çarpıcı sonuçlar' başlıklı yazısında, Afrin operasyonunun AKP’ye olan desteği arttırdığını ve MHP’nin barajı geçeceğini iddia etti.

Selvi: Afrin'den sonra AK Parti'nin oy oranı yüzde 55'e ulaştı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Zeytin Dalı Harekatı öncesinde AKP’ye olan desteğin yüzde 45-45.5 civarında olduğunu belirterek şunları söyledi:

'AKP’ye destek 8-9 puan arttı’

“Afrin operasyonuyla devlete ve hükümete olan güven 8-9 puan arttı. Afrin bu yanıyla 15 Temmuz'a benzedi. 15 Temmuz kadar olmasa da Afrin, siyaseti etkilemiş gözüküyor. Öncelikle kararsızların oranında ciddi bir gerileme tespit ediliyor.

"AK Parti'ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 55'e ulaşmış durumda. 2014'te Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Ekim-Aralık boyunca yüzde 55 oranı yakalanmış, sonra Ocak ayından itibaren yaşanan parti içi tartışmalar nedeniyle iniş sürecine girmişti. Afrin operasyonuyla birlikte uzun bir süre sonra AK Parti'ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 55'e çıktı."

'MHP barajı geçiyor’

MHP'nin barajı geçeceğini belirten Selvi, CHP'nin ise oylarında düşüş olduğunu belirterek şunları söyledi:

"MHP, yüzde 11'i yakalarken CHP'de erime gözleniyor. İYİ Parti'nin MHP'deki yıpratıcı etkisinin bittiği ama CHP'de sürdüğü anlaşılıyor. Kararsızlar dağıtıldığı halde CHP'nin oy oranı yüzde 22-23'e gerilemiş durumda. CHP'den İYİ Parti'ye bir akış olduğu gözleniyor. Afrin konusundaki çelişkili tutum ile bazı parti yöneticilerinin sosyal medya hesaplarında yer alan ifadelerin CHP'yi olumsuz etkilediği anlaşılıyor."

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler