Selçuk Mızraklı : HDP binası neden ablukaya alındı?

HDP Milletvekili Selçuk Mızraklı, seçim startının verilmesiyle, partisinin Diyarbakır il binasının her gün zırhlı araç eşliğinde polis ablukasına alınarak, binaya girip çıkanlarının görüntülenmesi ve fotoğraflanmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

Selçuk Mızraklı : HDP binası neden ablukaya alındı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Selçuk Mızraklı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması istemiyle partisinin Diyarbakır İl binasının seçim startının verilmesiyle başlayan ve bugüne kadar süren polis ablukası, binaya girip çıkanların görüntülenmesi, fotoğraflanmasına ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Mızraklı, verdiği önergede şu ifadeleri kullandı: "19 Kasım 2018’de seçim startını vererek aday adayı başvurularını almaya başladıktan sonra Diyarbakır HDP İl binası polis ablukasına alınmaya başlanmıştır. HDP Diyarbakır İl binası her gün polislerce zırhlı ve sivil araçlar ile ablukaya alınmaktadır. Binaya girip çıkan herkesin fotoğrafı çekilmekte ve videoya alınmaktadır. İl binasına gelen vatandaşlar bu uygulamalar ile taciz edilmekte ve siyasi bir partinin olağan faaliyetlerine illegal bir görüntü verilmek istenmektedir. Bu konu ile ilgili Diyarbakır Valiliği ve emniyeti ile görüşen HDP İl yönetimi ablukanın kaldırılması yönünde taleplerini iletmelerine rağmen abluka kaldırılmamıştır. Bu uygulamanın kaldırılmaması, HDP’nin seçim çalışmalarını ve il binasına halkın geliş gidişlerini engellemek amaçlı olduğunu açıkça göstermektedir."

HDP Milletvekili Mızraklı, Soylu'nun cevaplaması istemiyle şu soruları sordu: "HDP Diyarbakır il binasının kolluk kuvvetleri ve zırhlı araçlar ile abluka altına alınmasının nedeni nedir? HDP Diyarbakır il yönetiminin ablukanın kaldırılması yönünde valilik ve emniyette talepte bulunmalarına rağmen abluka halen neden devam etmektedir? İl binasına girip çıkan herkesin fotoğraf ve videolarının çekilmesinin nedeni nedir? Fotoğraf ve videoların çekilmesinin yasal bir dayanağı var mıdır? Son 6 ay içerisinde HDP Diyarbakır il binası önünde görevlendirilen kolluk kuvvetlerinin ve zırhlı araçların sayısı kaçtır?"

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler