Selahattin Demirtaş'ın yargılandığı dava yarın devam edecek

Cemaatçi savcılarca hazırlanan fezlekelerden dolayı 2 yıl 8 ay 11 gündür cezaevinde bulunan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "örgüt yöneticiliği" ve "örgüt propagandası" suçlamalarıyla yargılandığı davanın bir sonraki duruşmasının görülmesine 16 ve 17 Temmuz'da devam edilecek.

Selahattin Demirtaş'ın yargılandığı dava yarın devam edecek

SİYASİ HABER

 

Edirne Cezaevi'nde 2 yıl 8 ay 11 gündür tutuklu bulunan Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "örgüt yöneticiliği" ve "örgüt propagandası" suçlamalarıyla yargılandığı davanın duruşması16 ve 17 Temmuz'da gerçekleşecek. Halkların Demokratik Partisi (HDP) hazırladığı bir video ile Demirtaş'la birlikte adaleti savunmaya çağrısı yapıldı.

 

Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen bir önceki duruşmada Demirtaş ile tutuklu bulunduğu Edirne'deki cezaevinden telekonferans yöntemiyle bağlantı kurulmuştu.

Demirtaş, 2012'de Bingöl'de yaptığı konuşması sonrası "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla hazırlanan ve iddianame ile birleştirilen 23 nolu fezleke hakkında beyanda bulunacağını bildirmişti.

"Söz konusu fezleke 2012 Kasım tarihli bir fezleke." diyen Demirtaş, savunmasını şu ifadelerle yapmıştı:

"Bingöl’de partim BDP’nin Bingöl mitinginde yaptığım konuşmaya karşı bir soruşturma açılmış, fezleke gönderilmiş. Soruşturmanın mahiyeti propaganda. TMK 7’ye 2. O dönem Bingöl Milletvekilimiz İdris Baluken de konuşmacıydı ona da aynı fezleke gelmişti. Daha sonra yargılamaya dönüştürülerek dosyaya gönderilmişti. Dolayısıyla fezlekenin sadece benimle ilgili küçük bir bölümü var. Fezleke savcısı Uğur Özcan bu arada tutuklu. 15 Temmuz sonrası açığa alınan savcılardandır. Bingöl’de yaptığım konuşmadan 4 ay sonra bu fezleke hazırlanıp Meclis’e gönderilmiş."

 

"Binali Bey’in oy uğruna kullandığı Kürdistan kavramını kullandığım için yargılanıyorum"

"Binali Bey’in gelip burada duruşmamı izlemesini isterim, meclis başkanlığımızı yaptı. Gelseydi bir duruşmamızı izleseydi baksaydı, neden suçlanıyoruz, ne ile yargılanıyorum? Eğer ki benim söylediklerim suç olsaydı şu anda ikimiz yan yana salon sandalyesinde olmalıydık. Bakın birazdan okuyacağım, Kürdistan dediğim için yargılanıyorum şu anda. Tesadüf ki bak bugün bu fezlekeden yargılanıyorum. Hakkımdaki suçlamalar gerçekten suçsa Binali Bey ile ikimizin aynı sanık sandalyesinde oturmamız lazım. Senin geçen hafta oy uğruna Diyarbakır’da kullandığın Kürdistan kavramını ben 7 yıl öncesinde kullandığım için bak bugün yargılanıyorum. Terörist diye yargılanıyorum. Terör propagandası yaptım diye yargılanıyorum. Bunları kamuoyunun gözünden kaçırıyorsunuz, doğru. Öbür taraftan da kaçırdıklarınızın haddi hesabı yok, mal varlıklarınızın haddi hesabı yok. Dün anlatmıştım. Bu halkın yoksulu, fukarası acısını çeksin bedelini ödesin, onların çocuklarını görüyorsunuz söylememe gerek yok. Aile meseleleri benim ilgi alanım değil fakat kamuyu ilgilendiren mevzular da var. Akılları fikirleri rantı paylaşmak üzeredir. Kendisi davamı etkilemek için yaptığı açıklamada şunu söylüyor; ‘Efendim Demirtaş işte biz seçimde şuna destek veriyoruz o da seçimden sonra bizi görsün diyor. Biz de payımızı isteriz’ demiş oluyor."

Demirtaş’ın savunmasının ardından savcı, tutukluluk halinin devamına hükmetmiş, davanın duruşmasının görülmesine 16 ve 17 Temmuz’da devam edilmesine karar vermişti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler