Selahattin Demirtaş’ı ziyaret sonrası açıklama engellendi, milletvekilleri darp edildi

HDP Milletvekillerinin, HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ı tutuklanmasının ikinci yılında Edirne Cezaevi’nde ziyareti sonrası yapmak istedikleri basın açıklaması polis tarafından engellendi.

Selahattin Demirtaş’ı ziyaret sonrası açıklama engellendi, milletvekilleri darp edildi

HDP İstanbul milletvekili Züleyha Gülüm, HDP Mardin milletvekili Tuma Çelik, HDP İstanbul milletvekili Zeynel Özen ve TİP milletvekili Erkan Baş’ın Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ile partinin Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan’ı ziyaret ettikten sonra yapmak istedikleri basın açıklaması engellendi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Polisler açıklamaya katılmak isteyen HDP’lileri ve basın çalışanlarını bölgeden uzaklaştırdı. Polis ablukası içinde kalan milletvekilleri Gülüm, Özen ve Çelik ile TİP Genel Başkanı Baş ile polisler arasında itiş kakış yaşandı. Milletvekilleri polislerin fiziki müdahalesine ve hakaretlerine maruz kaldı. Yaşanan arbedenin ardından milletvekillerinin açıklama yapmasına izin verildi ama basının açıklamayı takip etmesine izin verilmeyeceği belirtildi.

'Bu mücadele kazanacak'

Açıklama polis ablukası altında milletvekili Tuma Çelik tarafından yapıldı. Çelik, “Bizlere saldırmak, susturmak, bize geri adım attırmaya çalışmak aksine güç katar. Zindanda olan arkadaşlarımıza, bütün halkımıza söz veriyoruz ki bu mücadele kazanacak” dedi.

Ardından konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş da, “Bugün olduğu gibi her ne yaparsa yapsınlar Türkiye’de barış, kardeşlik, eşitlik, özgürlük mücadelesini Türkiye’nin her yanına yayma kararlığımız var. Türkiye’de direnen insanlar bu tarz saldırılar ile çokça karşılaştı fakat bunu uygulayanların başarılı olduğu bir tarih yoktur. Direnenler mücadele edenler tarihi yazmıştır. İki yıl önce başlattıkları darbeyi başarıya ulaştıramayacaklar. Barış ve kardeşçe yaşama talebi daha güçlü biçimde açığa çıkmış durumda” dedi.

Kandıra’da da milletvekilleri engellendi

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, milletvekilleri Oya Ersoy ve Ömer Faruk Gergerlioğlu da Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan milletvekillerini ziyaret etmek istedi. Cezaevi yönetimi, Adalet Bakanlığı’nın milletvekillerinin görüşme talebini “güvenlik” gerekçesiyle reddettiğini söyledi.

Milletvekillerin yapmak istediği basın açıklamasına, Kocaeli Valiliği’nin talimatıyla cezaevinin 5 kilometre uzağında yapılması koşuluyla izin verileceği belirtildi. Bunun üzerine milletvekilleri, üzerinde tutuklu siyasetçilerin fotoğraflarının bulunduğu “Rehin alabilirsiniz, teslim alamazsınız!” pankartı, cezaevinin 5 kilometre uzağında açarak, basın açıklaması yaptı.

Yüksekdağ: “Aynı inançla mücadeleye devam edeceğiz”

Açıklamada, ilk olarak HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın gönderdiği mesaj HDP PM üyesi Asiye Kolçak okudu. Yüksekdağ’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

"HDP iki yıl boyunca neredeyse bütün saldırıların ve haksızlıkların deneyiminden geçmiş bir toplumsal yapı olarak, direnmenin ve geleceğe yürümenin sembolü olmuştur. Bizler de rehin tutulan halk siyasetçiler olarak bu sağlamlığı nereden aldığımızı bir an olsun unutmadık. Kadınların kurtuluş özlemini, ölümsüzlerin anı ve vasiyetlerini, emeğin, özgürlüğün, barışını değerlerini kuşanarak halkımıza, seçmenlerimize layık bir duruş sergilemeye çalıştık. Bundan sonra da hep aynı inançla, haklı ve onurlu mücadelemizin bağrında olmaya devam edeceğiz. Bizleri zindanlara hapsedeceklerini sananlar, yanıldığın gördü, yine görecek. Ama hiçbir zaman ders almayı bilmedikleri için yine öğrenemeyecek. Görev sizin ve bizlerindir. Gelişme ve yaşama olanaklarını yitirmiş, kendileriyle birlikte ülkeyi çürüten bu iktidara karşı tek seçenek bizleriz"

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler