Selahattin Demirtaş'a 4 yıl 8 ay, Sırrı Süreyya Önder'e 3 yıl 6 ay hapis cezası

HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’a 4 yıl 8 ay, eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e ise 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Selahattin Demirtaş'a 4 yıl 8 ay, Sırrı Süreyya Önder'e 3 yıl 6 ay hapis cezası

İstanbul’da düzenlenen 2013 Newroz’unda yaptıkları konuşma nedeniyle, “Örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ve eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in yargılandıkları davanın karar duruşması Silivri Cezaevi’nde bulunan 1 no’lu duruşma salonunda görüldü.

4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş duruşmaya SEGBİS’le katılırken, Önder ile avukatları ise salonda yerini aldı.

Demirtaş, kendisine iki gün önce tebliğ edilen mütalaaya karşı son savunmasını hazırlamak için süre talep ederken, mahkeme heyeti talebi reddetti.

Beyanına devam eden Demirtaş, “O konuşmamdaki barış mesajlarından bütün Türkiye heyecanlandı. Aradan 5 yıl geçti, mahkeme hararetle, istekle, şevkle ve usule aykırı bir şekilde bizi yargılayarak bir ceza çıkarmaya çalışıyor” dedi.

Demirtaş savunmasını, “Yaşasın barış, yaşasın özgürlük” diyerek bitirdi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Demirtaş’a 4 yıl 8 ay, Önder’e ise 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

(Gazetekarınca)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler