‘Şeker fabrikaları Amerikalı şirketlere satılacak’

Hükümetin şeker fabrikalarını satışa çıkarması, Türkiye'nin ilk şeker fabrikasının kurulduğu Alpulla'da protesto edildi. Protestoya, çok sayıda çiftçi katıldı. CHP’li Ağbaba, fabrikaların satışıyla ilgili ‘Amerikan şirketinin talepleri karşılanacak’ dedi.

‘Şeker fabrikaları Amerikalı şirketlere satılacak’

AKP hükümetinin satışa çıkardığı 14 şeker fabrikası arasında yer alan Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Alpullu beldesindeki Alpullu Şeker Fabrikası’nın önünde protesto eylemi düzenlendi.

Alpullu Şeker Fabrikası, Türkiye’de kurulan ilk şeker fabrikası olma özelliğini taşıyor.

Fabrika önündeki protesto eylemine CHP Genel Başkan Yardımcı Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Edirne milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, Kırklareli milletvekilleri Turabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve bölge belediye başkanlarıyla yaklaşık bin kişi katıldı.

‘Kooperatiflere devredilsin’

Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramis Özgen, fabrikanın satılmasına karşı çıktıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Türkiye’nin satışa çıkarılan 14 fabrikasında eylem yapmaya başladık. Özelleşme yapılacaksa doğrusu yapılsın. Doğru kişilere teslim edilsin. Avrupa’da kooperatiflere devredildi. Türkiye’de bir Amerikan firmasına satılacak. Bu fabrikayı sattırmayacağız”

‘İnek yabancı, saman yabancı; ayrana yerli diyorlar’

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise AK Parti iktidarının 60 milyar dolarlık özelleştirme yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

“Sattıkları tam 60 milyar dolar. Sonra çıkıp ‘Bir çivi mi çaktın?’ diyor ya, bunlara söylenecek tek bir söz var, siz nankör mirasyedisiniz. Türkiye artık kendine yetebilen ülkelerden biri değil. Bugün artık mercimeğini, fasulyesini, bezelyesini, ineğini, samanını dışarıdan alan Türkiye var. İnek yabancı, saman yabancı sonra da utanmadan ayrana yerli ve milli içki diyor. İnek ithal, saman ithal ayran nasıl yerli, milli oluyor?”

‘Amerikan şirketlerine satılacak’

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı görüşmeyi hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘Amerikan firmasının talepleri’nin gündeme geldiğini öne sürerek, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz haftalarda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Recep Tayyip Erdoğan bir görüşme yaptı. İlk kez tarihimizde bu görüşmede not alan tercüman yok, not tutan kimse yok. Tercüman kim? Çavuşoğlu. Burada sanıyorsunuz ki başka konular konuşuldu. Gündem ne Afrin idi, ne YPG idi. Gündem şeker fabrikalarıydı, Alpullu’dan tüm Türkiye’ye duyuruyorum. Gündem şeker fabrikalarının satışıydı. Gündem Amerikan şirketinin taleplerinin karşılanmasıydı. 96 yıllık tarihimizde böyle bir şey yaşanmadı. Osmanlı padişahları bile ülkelerini bu kadar kolay satmadı. Vatan savunması sadece sınırda düşmanlara karşı silah çekmekle olmaz, bize bırakılan miraslara da sahip çıkmakla olur. Bu bir vatan savunmasıdır. Alpullu’yu korumak, Türkiye’yi korumaktır, şeker fabrikalarına sahip çıkmak Türkiye’ye sahip çıkmaktır, onun kaderine sahip çıkmaktır” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler